Nowy projekt muzyczny

banner
Zamówienie i prawykonanie Suity na akordeon i kwartet smyczkowy Mikołaja Majkusiaka to projekt realizowany przez Stowarzyszenie Nie Po Drodze w ramach Programu MKiDN Kolekcje, w priorytecie Zamówienia kompozytorskie zarządzany przez Instytut Muzyki i Tańca w Warszawie.
W ramach projektu zostanie skomponowana Suita na akordeon i kwartet smyczkowy Mikołaja Majkusiaka (aktualnie utwór jest prawie gotowy) oraz odbędzie się jej prawykonanie 16 listopada 2013 roku podczas Konferencji Naukowej Akordeon Nowe Horyzonty na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Wykonawcami będą: Rafał Grząka (akordeon) oraz Atom String Quartet w składzie Dawid Lubowicz (skrzypce), Mateusz Smoczyński (skrzypce), Michał Zaborski (altówka), Krzysztof Lenczowski (wiolonczela).

Pomysłodawcą i koordynatorem tego suwalsko-warszawskiego projektu jest Rafał Grząka niegdyś związany z zespołem i Stowarzyszeniem Nie Po Drodze i Suwałkami oraz Suwalszczyzną (3 edycje Jeleniewskiego Lata Muzycznego, na którym występował oraz które merytorycznie współorganizował), dzisiaj jest wirtuozem akordeonu należącym do czołówki najwybitniejszych polskich muzyków młodego pokolenia.

majkusiakMikołaj Majkusiak (1983) – kompozytor, instrumentalista, aranżer, producent, absolwent kompozycji oraz akordeonu warszawskiego Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina. Wielokrotny stypendysta Ministra Kultury i Sztuki, w tym prestiżowego Stypendium Ministra RP Młoda Polska oraz laureat wielu krajowych i międzynarodowych konkursów. Komponuje muzykę do filmów, spotów telewizyjnych i radiowych. Do chwili obecnej dokonał również około dwustu aranżacji orkiestrowych, które wykonywali m.in. francuski dyrygent Nicolas Krauze i orkiestra Orchestre de Chambre Nouvelle Europe, Paris Symphonic Orchestra, Chilly Gonzales, Marek Moś i orkiestra AUKSO, Radio Symphony Orchestra Vienna, London Symphony Orchestra. Od 2012 roku wraz z gitarzystą Andrzejem Heimowskim współtworzy zespół Pulsaciones. więcej na www.majkusiak.com

grzakaRafał Grząka (1984) – urodzony w Ełku, przez lata związany z Suwałkami, absolwent Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie jednego z najwybitniejszych wirtuozów akordeonu prof. Klaudiusza Barana. Ponadto ukończył Policealne Studium Jazzu w klasie akordeonu jazzowego prowadzonej przez legendę polskiego jazzu Andrzeja Jagodzińskiego. Jest laureatem ponad 35 Międzynarodowych i Ogólnopolskich konkursów akordeonowych, m.in. w Castelfidardo, Popradzie, Radziejowicach, Gdańsku, Czechowicach Dziedzicach, Przemyślu, Sanoku, Bratysławie. Od lat żywo uczestniczy w życiu artystycznym Stowarzyszenia Akordeonistów Polskich, swymi koncertami otwiera festiwale i konkursy. Udziela się jako muzyk sesyjny w Polskim Radiu i Telewizji oraz w stacjach komercyjnych. Od wielu lat współpracuje z warszawskimi teatrami (Ateneum, Laboratorium Dramatu, Polski, Polonia Krystyny Jandy). Od 2011 roku jest wykładowcą akordeonu na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, w listopadzie 2012 roku otrzymał tytuł doktora sztuki w specjalności instrumentalistyka gra na akordeonie, obecnie jest asystentem w macierzystej uczelni. Jest liderem grupy Klezmafour, wspólnie z Hubertem Giziewskim tworzy Harmonium Duo, koncertuje w duecie ze swoim profesorem Klaudiuszem Baranem, współtworzy lub współpracuje m.in. z: Tango Fuerte, Baxtori, New Trio.

atomATOM STRING QUARTET jest jednym z nielicznych na świecie i pierwszym w Polsce kwartetem smyczkowym grającym jazz. Ten powstały w 2009 roku zespół od początku swojej działalności otrzymał wiele nagród i wyróżnień, m.in.: stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w programie „Młoda Polska”, Grand Prix XIII Bielskiej Zadymki Jazzowej, Grand Prix Stowarzyszenia „Melomani” w kategorii „Nowa Nadzieja” oraz „Złote Gęśle” na XV Festiwalu Folkowym Polskiego Radia „Nowa Tradycja”. W czerwcu 2011 ukazała się płyta „Fade in”, ktróra została nagrodzona Fryderykiem w kategorii „Jazzowy Fonograficzny Debiut Roku”. W roku 2012 nakładem wytwórni Kayax pojawił się kolejny album – „Places”.
Zespół z powodzeniem koncertował na najważniejszych europejskich festiwalach jazzowych: Berliner Jazztage, Hildener Jazztage, Zbigniew Seifert in Memoriam Berlin, Festival Veranos de la Villa Madrid, Jazz Jamboree, Bielska Zadymka Jazzowa, Ethno Jazz Festival, Azoty Tarnow International Jazz Contest Festival. Jako kwartet miał okazję współpracować z takimi osobowościami jak: Krzesimir Dębski, Urszula Dudziak, Kayah, Agnieszka Hekiert, Krzysztof Herdzin, Jerzy Maksymiuk, Janusz Olejniczak, Adzik Sendecki, Adam Sztaba, Aga Zaryan, Zakopower oraz World Orchestra.
Atom String Quartet tworzą młodzi skrzypkowie – DAWID LUBOWICZ (1981) i MATEUSZ SMOCZYŃSKI (1984), altowiolista MICHAŁ ZABORSKI (1978) oraz wiolonczelista KRZYSZTOF LENCZOWSKI (1986) więcej na www.atomstringquartet.com

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kolekcje” – priorytet „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.
mkidn imit_logoKomentarze zablokowane

Top