Na moim podwórku jest zawsze ciepło 2014

Kontynuujemy projekt streetworkingowy „Na moim podwórku jest zawsze ciepło”!
Grupa pedagogów/animatorów realizująca projekt „Na moim podwórku jest zawsze ciepło” w 2014 roku zaplanowany od połowy lutego do połowy grudnia, pokazuje dzieciom, że mogą korzystać z różnych form spędzania wolnego czasu i rozrywki na terenie miasta. W działaniach projektu biorą udział dzieci z podwórek przy ulicy Sejneńskiej w Suwałkach, gdzie przez prawie 5 lat Stowarzyszenie „Nie Po Drodze” miało siedzibę „Teatr-Akcji”. W ramach projektu pedagodzy będą zabierać dzieci w miejsca, które pobudzają wyobraźnię i pokazują wielowymiarowość otoczenia. Wychowawcy podwórkowi biorący udział w tej edycji projektu to: Magdalena Sowul, Monika Rudowicz, Katarzyna Lewoń i Marcin Lewoń. Koordynatorem projektu jest Katarzyna Lewoń. Psychoterapeutą konsultującym pracę pedagogów jest Tomasz Barszczewski.

/ Luty /

Nową edycję projektu rozpoczęliśmy w lutym 2014 roku od stworzenia kontraktu grupowego podczas spotkania w Centrum Trójki. Po burzliwych debatach kontrakt powstał i uczestnicy podpisali się pod wspólnie ustalonymi zasadami. Następnie w 2 mniejszych grupach wykonaliśmy bajkowe maski karnawałowe i poznaliśmy historię oraz proces przygotowywania pizzy, a uczestnicy zajęć samodzielnie przygotowali swoje pizze ze składników, jakie lubią najbardziej.

Kolejne zajęcia odbyły się w suwalskim Aquaparku, gdzie po rozmowie z ratownikiem, i instruktarzu na temat bezpiecznego korzystania z dobrodziejstw tego miejsca uczestnicy oddali się wodnym rozrywkom.

 / Marzec /

Uczestnicy mieli emocjonujące spotkanie z suwalskimi DJ – ami. Do spotkania przygotował nas pan Przemek Czara – lektor języka angielskiego w Centrum Edukacji Paroli Junior.  Opowiedział krótko o historii DJ – ingu, przedstawił jego twórcę Grand Wizard Theodore’a, i zapoznał z najważniejszymi pojęciami dotyczącymi sprzętu i terminologii używanej w tej dziedzinie – oczywiście w języku angielskim. Następnie przeszliśmy od teorii do praktyki. DJ Gugacz i DJ Kodobeast zaprezentowali najpierw sprzęt, a następnie dali popis jego i swoich możliwości. I nadeszła najciekawsza część prezentacji – każdy z uczestników mógł samodzielnie spróbować czym jest scratching!

Kolejne juniory

Dzięki uprzejmości pani Anny Tyczkowskiej spotkanie odbyło się w przyjemnej atmosferze sal Centrum Edukacji Paroli Junior przy ul. Romana Dmowskiego 2.

 

Wybraliśmy się z naszymi grupami na lekcję jogi do Szkoły Jogi Bogumiły Wigierskiej przy ul. Kościuszki 79. Tu dowiedzieliśmy się jak zaczęła się przygoda naszej nauczycielki z jogą. Poznaliśmy też kilka ciekawych asan – głównie ze zwierzęcymi nazwami. Ale najprzyjemniejsze ze wszystkich chyba było kilka ostatnich minut relaksu…. Odwiedziliśmy też Pizzerię Galerię Rozmarino, gdzie zostaliśmy poczęstowani smaczną pizzą i sokiem jabłkowym. Bardzo dziękujemy za pomoc w organizacji zajęć zarówno pani Bogumile Wigierskiej jak i panu Piotrowi Bagińskiemu.

Pierwszy Dzień Wiosny przywitaliśmy warsztatami fotograficznymi na naszym podwórku. Nasz gość, fotograf – pan Bogusław Buchowski wytłumaczył o co w tym wszystkim chodzi, podzieliliśmy sie na grupy i zrobiliśmy dużo zdjęć.  W dalszej częśći spotkania przeszliśmy do Suwalskiego Ośrodka Kultury, gdzie pani Mirka Krymska – instruktorka teatralna opowiedziała o swojej pracy i zrobiła z nami kilka ćwiczeń teatralnych. Na koniec spotkania mogliśmy przebrać się za „najdziwniejszych ludzi świata”.  Tym razem bardzo pragniemy podziękować za czas, dobrą energię i ciekawe warsztaty panu Bogusławowi Buchowskiemu i pani Mirosławie Krymskiej. A Stowarzyszeniu Familia z Sejn za wypożyczenie aparatów.

Na kolejne zajęcia zabraliśmy uczestników do kina Cinema Lumiere. Oglądaliśmy tym razem bajkę „Muppety: poza prawem.”  Czasem było groźnie, czasem śmiesznie. A najważniejsze, że z happy endem.

/ Kwiecień /

Odwiedziliśmy kręgielnię w Fantasy Park. Jesteśmy coraz lepsi w podnoszeniu ciężkich kul i trafianiu w ustawione kręgle.

Na kolejne spotkanie w kwietniu wybraliśmy się na Komisariat Policji. Tam dwie miłe panie policjantki oprowadziły nas po komendzie, pokazały „niebieski pokój” służący do rozmów z dziećmi przy konieczności  ich obecności na posterunku oraz cierpliwie odpowiadały na nasze pytania. Dzięki dwóm panom policjantom mogliśmy obejrzeć radiowóz, wsiąść do niego i uruchomić sygnały świetlne oraz dźwiękowe. Niestety, psy policyjne, które mieliśmy nadzieję zobaczyć odpoczywały w tym czasie przed nocną służbą.

Ostatnie z kwietniowych spotkań odbyło sie w Centrum Trójki. Tym razem zaproszonym gościem była podróżniczka Agata Włodarczyk i Diuna – pies rasy wilczak czechosłowacki. Pani Agata opowiadała nam czym jest dogtrekkig, pokazała również slajdy ze swojej podróży z psem po Indiach i Himalajach. Diuna za smakołyki chętnie pokazywała sztuczki, które umie wykonać. Następnie wspólnie opracowaliśmy „mapę wspomnień” z naszych spotkań i podpisaliśmy się na zdjęciach. Bo następne spotkanie będzie dopiero we wrześniu…

Top