Teatr-Akcje 2008

3. Suwalskie Teatr-Akcje 2008

Termin festiwalu: 3 – 23 sierpnia 2008
Koordynator: Krzysztof Dziemian  kdziemian(at)niepodrodze.org

W Suwałkach, mieście oddalonym od centrów kulturalnych, odbyła się trzecia edycja festiwalu plenerowych działań teatralnych. Na przestrzeni trzech tygodni sierpnia, w Suwałkach, Wigrach, Dowspudzie i Raczkach odbywały się akcje teatralne i spektakle oraz koncerty, dostępne bezpłatnie szerokiej publiczności – mieszkańcom Suwalszczyzny oraz coraz liczniej odwiedzającym nasz region turystom.

Teatr Ósmego Dnia z Poznania, występujący na festiwalu w charakterze jego gwiazdy, jest jednym z najbardziej cenionych w Polsce alternatywnych zespołów teatralnych. Jego awangardowe spektakle zdobyły szerokie uznanie zarówno w kraju, jak i na świecie. Zaprezentowany w Suwałkach podczas 3. Suwalskich Teatr-Akcji 2008 spektakl „Czas Matek” Teatru Ósmego Dnia był jednym z największych i najważniejszych wydarzeń kulturalnych w naszym regionie w 2008 roku, zgromadził kilka tysięcy widzów.

Zespół Dikanda ze Szczecina – muzyczna gwiazda Teatr-Akcji – to jedna z najciekawszych grup folkowych w kraju. Muzycy grali w azjatyckiej części Rosji, w Indiach i w większości krajów Europy. Suwalski koncert Dikandy podczas Teatr-Akcji to jedno z bardziej oryginalnych, kameralnych muzycznych wydarzeń w Suwakach w 2008 roku.

Ponadto podczas festiwalu odbyły się:

*Prezentacje spektakli:
„Sen Wahazara” Teatru Fuzja z Poznania
„Przygody Pana Ch. W. de Prącie” Kuby Kaprala
„Mc Gyver Paluchosky & end” Teatru Realistycznego ze Skierniewic
„Co się dzieje z modlitwami niegrzecznych dzieci” Teatru NiePogodzinach
„Ptam” Teatru Form Czarno-Białych Plama

*Produkcje dwóch widowisk teatralnych:
– „Cafe Strada”, do którego punktem wyjścia był konflikt społeczny wokół budowy obwodnicy Augustowa przez bezcenną przyrodniczo i chronioną Dolinę Rospudy, w kontekście rozwoju cywilizacji, pogoni za zyskiem, jako najważniejszą wartością, słabości rodziny i pojedynczego człowieka wobec władzy i pieniądza. W „Cafe Strada” wzięli udział młodzi ludzie z Teatru Form Czarno-Białych „Plama” z Suwałk oraz Teatr Fuzja z Poznania.
– „Santa Polonia”, której tematem był współczesny patriotyzm pokolenia młodych mieszkańców Polski, rozdartych pomiędzy potrzebą konsumpcji i konstruktywnego działania, które nie koniecznie się opłaca, możliwościami wyjazdu za granicę oraz potrzebą działania w swoim środowisku, kompleksami polskości i potrzebą europejskości, czy wreszcie rozczarowanie polską polityką i „biciem piany”. W „Santa Polonia” wzięli udział młodzi ludzie z Teatru Form Czarno-Białych „Plama” z Suwałk oraz Teatr Realistyczny ze Skierniewic.

*Dzień Białoruski, podczas którego zaprezentowany został film dokumentalny Mirka Dembińskiego „Muzyczna partyzantka” oraz odbył się koncert zespołu „Nagual” z Białorusi

*Warsztaty artystyczne dla dzieci i młodzieży na „Kaczym Dołku” – Osiedle Północ w Suwałkach oraz na terenie DPT w Wigrach

Współorganizatorami 3. Suwalskich Teatr-Akcji byli: Teatr Form Czarno-Białych „Plama” z Suwałk, Młodzieżowy Dom Kultury w Suwałkach, Regionalny Ośrodek Kultury i Sztuki w Suwałkach.
Partnerami: Dom Pracy Twórczej w Wigrach , Gminny Ośrodek Kultury w Raczkach, Starostwo Powiatowe w Suwałkach, Pizzeria-Galeria “Rozmarino”, Pizzeria Da Grasso, Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu.
Wsparcie informatyczne zapewniła firma DBS Systems.

Projekt zrealizowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Fundacji J&S Pro Bono Poloniae oraz Urzędu Miasta Suwałki. Sponsorem był Bank BGŻ.
Patroni medialni: TVP Białystok, Polskie Radio Białystok, Radio5, Gazeta Współczesna, Tygodnik Suwalski, portal Suwalki.info, portal 4suwalki.pl, portal Suwalki24.pl, portal Forum.suwalki.pl, portal wp.pl

Więcej informacji na www.teatr-akcje.pl

Top