Streetworking – działamy na suwalskich podwórkach

W 2018 roku kontynuujemy projekt streetworkingowy „Na moim podwórku jest zawsze ciepło”, rozpoczęty w czerwcu 2013 r.!

W działaniach projektu biorą udział dzieci i młodzież z Osiedla II i przyległych podwórek, a także mieszkańcy dawnych koszarów wojskowych przy ulicy Sejneńskiej, gdzie przez prawie 5 lat Stowarzyszenie „Nie Po Drodze” miało siedzibę festiwalu „Teatr-Akcje”. Miejsca te objęte zostały Zintegrowanym Programem Rewitalizacyjnym Miasta Suwałki na lata 2017-2023.

Program działań został oparty o pracę podwórkową oraz współczesne nurty działalności pedagogicznej i profilaktyczno-edukacyjnej, wykorzystuje także asertywny styl komunikacji, elementy socjoterapii i arteterapii, terapię psychologiczną i psychoedukację.

W ramach projektu pedagodzy inicjują gry i zabawy podwórkowe oraz akcje animacyjne i mini projekty, dzięki którym uczestnicy mają szansę dostrzec wielowymiarowość otoczenia, doświadczać działania grupowego, a w kontaktach indywidualnych z pedagogiem uczyć się rozpoznawać swoje emocje i radzić sobie z nimi. Proponowane działania uwrażliwiają również na piękno, sztukę oraz modelują postawę przejmowania odpowiedzialności za swoją przestrzeń (psychologiczną, jak i fizyczną – najbliższe otoczenie: podwórko, plac zabaw itp.).

W tegorocznej edycji punkt ciężkości przenosimy na działania w naturalnym otoczeniu odbiorców. Do aktywności będziemy zapraszać ich rodziców, dziadków, babcie, opiekunów i innych przebywających na podwórku w czasie naszej tam obecności. Chcemy wspólnymi siłami upiększyć zastaną przestrzeń, działać międzypokoleniowo, integrować różne środowiska (do wybranych działań zaprosimy m.in. seniorów z Suwalskiego Klubu Seniora), a przede wszystkim dobrze się wspólnie bawić.

Wychowawcy podwórkowi biorący udział w tej edycji projektu to: Konrad Bydelski, Izabela Giczewska, Monika Hołubowicz, Katarzyna Lewoń i Marcin Lewoń.

Koordynatorką projektu jest Izabela Giczewska.

W kwietniu rozpoczęliśmy sezon podwórkowych gier i zabaw.

UnitedStudentAlliance — kopia(1)

Tradycyjnie już był slack, skoki przez linę (rekord podwórka znów należy do niezrównanego Janka – 125! skoków), „pięć podań”, „10 patyków”, „wywołuję wojnę”, „raz, dwa trzy Baba-Jaga patrzy” i rysowanie kredą oraz chusta Klanzy.

Odbyło się spotkanie cyrkowe, na którym malowaliśmy twarze i uczyliśmy się różnych cyrkowych sztuczek z poi i flagami. W tym dniu odwiedziły nas seniorki z Suwalskiego Klubu Seniora, które przypomniały sobie jak fajnie być dzieckiem, wspinały się na drzewo i skakały przez linę.

Bohatersko też uprzątnęliśmy podwórko ze śmieci i psich kup, by w przyjaznej przestrzeni móc się swobodnie i bezpiecznie bawić.

Maj obfitował w niecodzienne doświadczenia: przygotowaliśmy bomby kwiatowe, które następnie umieściliśmy w różnych zakamarkach podwórka, mając nadzieję na rychły deszcz, który pomoże nasionkom wykiełkować, by zakwitły kolorami kwiatów tam, gdzie rabat kwiatowych nigdy nie było. Bardzo nam się podobała ta ogrodnicza partyzantka, a i sam proces babrania się w błocie dawał dużo radości – w końcu można się pobrudzić „na legalu” :D. Na kolejnym spotkaniu każdy przygotował swój transparent z hasłem – apelem do świata. Pojawiły się m.in. takie napisy jak: „Sprawiedliwość przede wszystkim (Nikola), „Więcej sportu” (Dajana), „Radosna Polska” (Klaudia), „Więcej zabaw na podwórku” (Julia). Tego dnia odwiedziła nas nasza przyjaciółka – Karina, która jest malarką. Jej syn Antek, który jeszcze nie umie pisać, stworzył na swojej fladze świetne abstrakcyjne dzieło sztuki. Z resztą, zobaczcie sami, jak nam razem fajnie 🙂


C.d.n.

Projekt jest współfinansowany z budżetu Miasta Suwałki

pogodne_logoKomentarze zablokowane

Top