Teatr-Akcje: czekamy na występ gwiazd

Przed nami największe emocje tegorocznej edycji festiwalu. Jutro zagra zespół Tsigunz Fanfara Avantura z Poznania, a w niedzielę będzie można obejrzeć „Hamleta” pokazywanego w niezwykłej konwencji podwodnego teatru lalek.

Dziś natomiast w programie są dwa wydarzenia. Pierwszym z nich jest spektakl teatru Forum przygotowany podczas towarzyszących festiwalowi czterodniowych warsztatów z Aktionstheater Halle (Niemcy). Aktorzy zaskoczą widzów, którzy będą musieli szybko zareagować na przedstawioną sytuację i rozwiązać postawiony problem. Uczestnicząc w tego rodzaju wydarzeniu właściwie nie da się pozostać biernym obserwatorem, bo nawet bierność może być wyrazem konkretnej postawy wobec sytuacji zaaranżowanej przez aktorów. Teatr Forum to rodzaj otwartej i interaktywnej praktyki teatralnej, utworzony przez brazylijskiego aktora, reżysera i krytyka społecznego Augusto Boala. Suwalski spektakl będzie można zobaczyć dziś, 2 sierpnia o 17tej w Młodzieżowym Domu Kultury w Suwałkach. Kolejne dzisiejsze wydarzenie, które odbędzie się dwie godziny później w tym samym miejscu, to performens muzyczno-taneczny [ru:ts] Jana Kuehlinga w wykonaniu zaproszonych artystów m.in. z Niemiec i Polski. [ru:ts] to fonetyczna transkrypcja angielskich słów „route”, czyli droga, trasa, i „root”, czyli korzeń. – Wychodzimy z założenia że właśnie korzenie, własna tożsamość jest, jeżeli nie do odkrycia, to do wyczucia, spontanicznego dotknięcia podczas bycia „w drodze”, poprzez konfrontację z tym co obce i nieznane – mówią twórcy.

T-AJutrzejszy dzień Teatr-Akcji upłynie pod znakiem muzyki. Od 20. w pubie Komin rozbrzmiewać będą energetyzujące dźwięki siedmioosobowej orkiestry dętej Tsigunz Fanfara Avantura. Ich twórczość inspirowana jest tradycyjnymi orkiestrami bałkańskimi oraz stylistyką tak zwanego nurtu new gypsy – zespołami takimi jak Balkan Beat Box, Shantel, Mahala Rai Banda czy Fanfara Ciocarlia. Niepowtarzalny muzyczny styl Fanfary wyróżniają autorskie, nowoczesne aranżacje tradycyjnych melodii Bałkanów, Turcji, Bliskiego Wschodu i Indii, przy czym muzyka ludowa jest tutaj jedynie punktem wyjścia. – Cała reszta to przede wszystkim nowoczesny jazz, eksperyment polegający na zestawieniu ryczącej sekcji dętej (tuba, saksofon barytonowy, saksofon altowy, klarnety, trąbka) z silną, dwuosobową sekcją rytmiczną (regularny zestaw perkusyjny i tradycyjne ludowe perkusjonalia) – zapowiadają muzycy.

W piątek Stowarzyszenie „Nie Po Drodze” obchodzi jubileusz 10-lecia działalności. Wydarzeniem przygotowanym specjalnie z okazji tej okrągłej rocznicy będzie Nietelewizyjny talk-show z zaproszonymi gośćmi – działaczami i przyjaciółmi Stowarzyszenia Aktywności Społeczno-Artystycznej „Nie Po Drodze”. Podczas tego spotkania będzie można posłuchać o niezwykłym początku Teatr-Akcji, poznać zabawne historie związane z realizacją różnych działań oraz dowiedzieć się, skąd pochodzi nazwa stowarzyszenia i kto wpadł na pomysł, by je w ogóle powołać do życia. Na zakończenie spotkania zapraszamy na urodzinowy tort, który zasponsorowała nam Piekarnia Cymes! Talk-show rozpocznie się o 18. w suwalskim MDK, a dwie godziny wystąpi od lat związany ze Stowarzyszeniem Teatr Form Czarno-Białych „Plama” ze swoim najnowszym spektaklem pt. „Wiwisekcja”.

Ostatni dzień festiwalu również będzie obfitował w emocje i artystyczne doznania. O 16. przed Młodzieżowym Domem Kultury rozpocznie się plenerowa akcja pn. „Instrukcja obsługi Suwałk”. Młodzi aktorzy i performerzy z suwalskiej „Plamy” i warszawskiej „Performerii” pokażą mieszkańcom ich własne miasto z zupełnie innej strony. Ci, którzy odważą się wziąć udział w tej niezwykłej wędrówce, dowiedzą się, że park może służyć nie tylko do odpoczynku, chodnik nie tylko do chodzenia, a przystanek nie tylko do czekania na autobus. „Instrukcja” to jedno z wydarzeń będące „specjalnością” artystycznego środowiska skupionego wokół Stowarzyszenia „Nie Po Drodze” i Teatru „Plama”. To właśnie od takich zaskakujących interwencji w przestrzeni miejskiej 7 lat temu zaczęła się historia Teatr-Akcji. Festiwal zakończy się spektaklem pt. „Hamlet”, a ostatni punkt programu prawdopodobnie będzie tym najmocniejszym. Plenerowe widowisko Teatru Walnego z Wrocławia pokazane będzie w niezwykle oryginalnej technice podwodnego teatru lalek. W tym nietypowym teatrze istnieją obok siebie dwa światy – świat Hamleta powiązanego z Duchem Ojca i świat pozostałych postaci, które zanurzone są w wodzie, symbolizującej materię. Odwieczny dramat głównego bohatera odegrają podwodne marionetki, ale uwaga – nie jest to spektakl dla dzieci. Autorską interpretację szekspirowskiego arcydzieła będzie można obejrzeć na dziedzińcu Muzeum Marii Konopnickiej. Początek o 20:30.

Przed nami jeszcze kilka festiwalowych dni, wiele niespodzianek i moc artystycznych wrażeń. Zapraszamy na Teatr-Akcje! Więcej informacji o festiwalu można znaleźć na www.teatr-akcje.pl.



1 komentarz

  1. Your write up is a great example of it.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top