Zaczęły się 6. Teatr-Akcje

teatr-akcje-plakat

Pierwszych widzów festiwalu powitaliśmy w naszej siedzibie – w budynku przy Sejneńskiej 18 członkowie Stowarzyszenia „Nie Po Drodze”, aktorzy teatrów „Mikrus” i „Plama” oraz nasi przyjaciele pokazali akcję „Koszarty 2”. A jutro, podczas oficjalnego otwarcia zagra Tygiel Folk i gwiazda z Bałkanów – Dubioza Kolektiv.

„Koszarty 2” są prezentacją szeregu różnych działań okołoteatralnych, dla których bezpośrednią inspiracją była przestrzeń siedziby Teatr-Akcji. W zaadaptowanych na salę koncertową i teatralną halach kiedyś mieściła się hurtownia, a pierwotnie – koszary wojskowe, wybudowane jeszcze za czasów carskich. „Koszarty 2” to kolejna, zmieniona i rozbudowana wersja działania teatralnego przygotowanego w kwietniu 2011 roku na Teatr-Akcje Forever.

Kolejny dzień Teatr-Akcji – na południe upłynie pod znakiem dobrej muzyki z mocnym akcentem ognistej, bałkańskiej energii. Wystąpi Dubioza Kolektiv z bośniackiego Sarajewa. Zespół miesza hip hop z pozytywnymi rytmami reggae i intensywnym rockiem. W ich muzyce można też usłyszeć dub i inspiracje bałkańskim folkiem. Pierwsze nagrania zespołu powstawały w czasie szalejącej na Bałkanach wojny, a autentyczność artystycznego przekazu wypływa właśnie z osobistych, skrajnie trudnych doświadczeń członków zespołu. Grupa powstała ostatecznie w 2003 roku, by, jak twierdzą sami muzycy, móc zabrać głos w problematycznych kwestiach dotyczących bośniackiego społeczeństwa, a na arenie międzynarodowej łamać stereotypowe postrzeganie swojego kraju. Jako support bośniackiego zespołu zagra polski Tygiel Folk. Zespół powstał w 2008 roku, natomiast rok później wyjechał na Bałkany w poszukiwaniu muzycznych inspiracji. Muzycy grali tam głównie w knajpach i na ulicach. Podczas kolejnej podróży – do Czech – dali kilka koncertów, a potem zajęli II miejsce na XX Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Ludowej „Mikołajki Folkowe” w Lublinie. Teatr-Akcjowy koncert rozpocznie się o 19:00 w piątek.

Wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalowe jest wolny. Szczegółowy program i opisy wszystkich wydarzeń można znaleźć na www.teatr-akcje.pl.2 komentarze

  1. Angelika pisze:

    to amało powiedziane he he zajebiascie ;D

  2. Perkos pisze:

    na koncercie bylo zajebiscie :DD

Top