Teatr-Akcje 2010

5. Suwalskie Teatr-Akcje 2010 – NA WSCHÓD

  • Teatr-Akcje forever 2009

Termin festiwalu: 7 – 16  sierpnia 2010

Koordynatorzy:
Krzysztof Dziemian:  kdziemian(at)niepodrodze.org
Marta Grzymkowska: martagrzymkowska(at)niepodrodze.org

W 2010 roku program festiwalu był z jednej strony skupiony wokół dokonań artystycznych naszych sąsiadów zza wschodniej granicy, z drugiej, wokół historycznych i kulturowych związków Suwalszczyzny z kulturą i spuścizną rosyjską, do dzisiaj obecnych w naszej rzeczywistości, mentalności i nieświadomości społecznej – na potrzeby produkcji Teatr-Akcji „Na Wostok”.

Zgodnie z ideą „myśl globalnie, działaj lokalnie”,  5. edycja Teatr-Akcji prezentowała sąsiedzkie kultury: rosyjską, białoruską i ukraińską, poprzez wartościową i „światową” (ze względu na wysoki poziom artystyczny) sztukę z tych krajów oraz nasze, lokalne związki z nimi. Jak co roku, w Suwałkach odbyły się spektakle, performensy, warsztaty oraz koncerty, dostępne bezpłatnie mieszkańcom regionu oraz turystom.

Podczas festiwalu zgodnie z założeniami odbyły się:

1. Prezentacja czterech spektakli gości festiwalu, teatrów z Europy Wschodniej, prezentujących interesujące zjawiska teatralne i oryginalne spojrzenie sztukę:
* Teatr Dakh z Kijowa (Ukraina) ze spektaklem plenerowym „Prolog do Makbeta”;
* Teatr Alter z Drohobycza (Ukraina) ze spektaklem „Sprawa sądowa nr 82-100” (według opowiadania „Wiosna” Brunona Schulza);
* Brzeski Teatr Lalek ze spektaklem „Holstomer” (Białoruś);
* Teatr „Zamutim”z Sankt Petersburga (Rosja) ze spektaklem „Dzień i noc brodzącego skrajem sceny”;

2. Produkcja plenerowego przedstawienia teatralnego „Na Wostok” (tzw. „produkcja festiwalu”), zainspirowanego wydarzeniami z wielokulturowej historii Suwalszczyzny. W realizację tego widowiska byli zaangażowani aktorzy amatorzy z Teatru Form Czarno-Białych „Plama” oraz „Nie Po Drodze” z Suwałk i Studenckiego Teatru Alternatywnego z Drohobycza, zaproszonego do współpracy przy tym spektaklu. Spektakl został zaprezentowany dwukrotnie – w Turtulu i Suwałkach;

3. Pozostałe wydarzenia:
* koncert ukraińskiego zespołu „Dakha-Brakha”
* koncert białoruskiego zespołu „Malanka Orchestra”;
* koncert zespołu „Art Machina” z Ełku;
* projekcja kinowa 2 filmów Ivana Wyrypajewa: „Euforia” i „Tlen”
* prezentacja spektaklu „Stój. Nie ruszaj się” Teatru Form Czarno-Białych „Plama” z Suwałk;
* parada szczudlarska w Domu Pracy Twórczej na Wigrach podczas Jarmarku Wigierskiego;
* dwudniowe warsztaty improwizacji teatralnej prowadzone przez Teatr „Zamutim”;
* Po warsztatowy pokaz improwizacji teatralnej prowadzonej przez Teatr „Zamutim”;
* czterodniowe warsztaty teatralne „HIC ET NUNC” Cezarego Ibera;
* dwa warsztaty „Contact Improvisation” i „Taniec współczesny” Moniki Łazuk;

W programie festiwalu nastąpiły zmiany. W porównaniu z pierwotnymi założeniami nie udało się zorganizować dwudniowych warsztatów tradycyjnych pieśni słowiańskich Pauliny Zielińskiej zamiast, których odbyły się czterodniowe warsztaty teatralne „HIC ET NUNC” Cezarego Ibera. Do skutku nie doszła także prezentacja spektaklu „Dzień dobry. To my” i akcji ulicznej „Tort”Teatru „Verhotura” z Kaliningradu, zamiast których odbyły się koncert zespołu „Art Machina” i parada szczudlarska na Wigrach.

W przedsięwzięcie zaangażowanych było blisko 100 artystów, w tym 20 członków i przyjaciół Teatru Form Czarno-Białych „Plama” z Suwałk, głównie studentów. We wszystkich działaniach Teatr- Akcji w sierpniu 2010 na Suwalszczyźnie wzięło udział ok. 4 tysięcy widzów.

Organizatorem 5. Suwalskich Teatr-Akcji 2010 było Stowarzyszenie Aktywności Społeczno-Artystycznej „Nie Po Drodze”, a partnerami: Młodzieżowy Dom Kultury w Suwałkach, Regionalny Ośrodek Kultury i Sztuki w Suwałkach, Ośrodek Sportu i Rekreacji w Suwałkach, Suwalski Park Krajobrazowy z siedzibą w Turtulu oraz Regionalny Ośrodek Kultury „Mazury Garbate” w Olecku.

Projekt zrealizowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego w Białymstoku oraz Urzędu Miasta Suwałk.

Patroni medialni: TVP Białystok, Polskie Radio Białystok, Radio 5, Gazeta Wyborcza Białystok, Tygodnik Suwalski oraz portale: Suwalki.info, Suwalszczyzna.net, WrotaPodlasia.pl, e-teatr.pl.

Lista podziękowań dla osób, instytucji i artystów wspierających organizację lub biorących udział w 5. Suwalskich Teatr-Akcjach 2010 – na wschód

Top