O nas

Witaj na stronie Stowarzyszenia Aktywności Społeczno-Artystycznej „Nie Po Drodze”! Od 2002 upowszechniamy kulturę i sztukę w Suwałkach i na Suwalszczyźnie. Jesteśmy organizacją pozarządową i działamy od listopada 2002 roku, a od grudnia 2007 jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego.

Stowarzyszenie „Nie Po Drodze” jest organizacją prowadzącą działalność społeczno-kulturalną. Aktywizujemy społeczność naszego miasta i regionu poprzez inicjowanie działań kulturalnych, artystycznych i społecznych. Projektujemy i realizujemy przedsięwzięcia międzykulturowe, interdyscyplinarne i międzypokoleniowe w Polsce i za granicą. Chcemy zmieniać przestrzeń publiczną w miejsce interakcji ze sztuką.

Stowarzyszenie powstało dzięki inicjatywie twórców nieistniejącego już zespołu „Nie Po Drodze”, skąd wzięło nazwę oraz zaczerpnęło inspiracje do przyjęcia części celów statutowych.

Raport_o_stanie_zapewniania_dostępności

Informacje o przetwarzaniu danych osobowych

+++

Social Art Activity Association “Nie Po Drodze” (en. “Not On The Way” as our city is seen as the very end of Poland) is a non government organization, where all members and volunteers bring experience from different fields in developing culture spaces and city environment. “Nie Po Drodze” is organized to initiate projects of contemporary culture, community art, multigenerational and sustainability. Was founded in 2002 by local band members “Nie Po Drodze”.

Nie Po Drodze” activities are strongly connected with local context. We involve the community of our city and region in cultural and art activities. We want to change public space into the place of interaction with art and build connection between different worlds so that the art becomes a tool of communication and participation. Now the team of “Nie Po Drodze” is engaged in the process of creation art and social activities with neighbors of North District in Suwałki, such as Senior Club, Temporary Cultural Center, and community garden. All activities real force for social values forming urban and community development.

Członkowie i członkinie Stowarzyszenia:


Paulina Andruczyk

p

Animatorka kultury, pedagożka teatru, absolwentka Kulturoznawstwa – Animacji kultury w Instytucie Kultury Polskiej. Doświadczenie zdobyła w projektach Instytutu Teatralnego im. Z. Raszewskiego, Stowarzyszenia Pedagogów Teatru, Teatru Węgajty, Białołęckiego Ośrodka Kultury, Fundacji „Przystanek Twórczość” oraz w pracy w dziale edukacji Teatru Studio im. St. I. Witkiewicza w Warszawie. Obecnie jako specjalistka do spraw programowych w Filii Bielańskiego Ośrodka Kultury w Warszawie.


Kamila Jurewicz (Brodowska)

kamila-na-strone

Absolwentka pedagogiki kulturoznawczej Uniwersytetu w Białymstoku. Członkini Teatru Form Czarno-Białych „Plama”, członkini zarządu Stowarzyszenia „Nie Po Drodze” w latach 2008-2015. Uczestniczka bądź realizatorka projektów: I, 2 i 3 Suwalskie Teatr-Akcje, „Podwórka Sztuki”, czterostronnej wymiany międzynarodowej „Across Boundaries”. Jedna z koordynatorek 4. Teatr-Akcji 2009. w latach 2010-12 prowadziła biuro Teatr-Akcji. Kiedyś pływaczka. Uwielbia wodę i wiatr. Amatorka kotletów warzywnych i szarlotki. Amatorsko szyje na maszynie.
Kontakt: kamila(dot)brodowska(at)niepodrodze(dot)org


Agnieszka Dragon

10390572_788705317856035_1048542489773046247_nAnimatorka kultury, koordynatorka projektów, badaczka ogrodów miejskich. Lubi pracę w małych społecznościach, szczególnie sąsiedzkich i międzypokoleniowych. Działa na rzecz otwierania ogrodów działkowych i tworzenia w nich miejsc społecznych interakcji. Współpracowała z Instytutem Kultury Polskiej UW (Residency 2015), Towarzystwem Inicjatyw Twórczych “ę”, CSW Zamek Ujazdowski, Festiwal Warszawa w Budowie. W Stowarzyszeniu od 2005 roku, od 2016 członkini zarządu. Absolwentka kulturoznawstwa w Instytucie Kultury Polskiej UW, studentka Research Studies w Instytucie Socjologii Uniwersytecie Humboldtów w Berlinie. Stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2019, Upowszechnianie kultury).
Kontakt: dragn.agn@gmail.com


Krzysztof Dziemian

Krzysztof Dziemian

Animator kultury, kulturoznawca, fotografik, jeden z założycieli Stowarzyszenia „Nie Po Drodze” i w latach 2002-2015 członek zarządu; koordynator, inicjator i współtwórca kilku projektów kulturalnych, społecznych i artystycznych m. in. „Suwalskich Teatr-Akcji” 2005-2013, „Podwórek Sztuki” 2008-2010 (Poznań), międzynarodowych projektów teatralnych „Across Boundaries” 2006 (wyspa Olchon na Jeziorze Bajkał, Syberia) i „Collective Creation Project” 2007 (Suwalszczyzna), „Poznań Libre” 2009 (Camaguey na Kubie). Dwukrotny stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2009: „upowszechnianie kultury”; 2014: „teatr”). Obecnie członek wspierający stowarzyszenia.
Kontakt: kdziemian(at)niepodrodze(dot)org


Izabela Giczewska

Absolwentka kulturoznawstwa i filologii serbskiej na Uniwersytecie Gdańskim, rękodzielniczka, animatorka kultury, aktywistka, aktorka-amatorka, tancerka ognia. Od 2012 r. Członkini Zarządu Stowarzyszenia „Nie Po Drodze”. współrealizatorka Suwalskich Teatr-Akcji 2007-2012. Koordynatorka Akcji Mural, w latach 2010-12 pracowała w Biurze Festiwalowym Teatr-Akcji. Współtwórczyni i koordynatorka międzynarodowego projektu polsko-serbskiego „Gypsy Caravan in Suwalki City” zrealizowanego jesienią 2012 na Suwalszczyźnie. Ponadto uczestniczka i realizatorka kilku projektów artystycznych i terapeutycznych, mi. projektu warsztatów i akcji podwórkowych „Podwórka Sztuki” i „Innej Szkoły Teatralnej”. Adeptka warsztatów i wypraw Innej Szkoły Teatralnej od 2009. Uczestniczka teatralnej wyprawy „Project Visitors” do Czarnogóry i Albanii (2012). Obecnie związania z Suwalszczyzną i Stowarzyszeniem “Nie Po Drodze”, gdzie koordynuje Suwalski Klub Seniora.
Kontakt: i(dot)giczewska(at)niepodrodze(dot)org


Marta Grzymkowska-Ciechańska

47388827_878008552589804_5758520459159142400_n

Dziennikarka, animatorka kultury, przewodniczka po Warszawie. W latach 2007-2012 współtwórczyni i rzeczniczka prasowa Teatr-Akcji; w latach 2008-2012 członkini zarządu Stowarzyszenia „Nie Po Drodze”, a w latach 2010-2012 koordynatorka Wolontariatu Europejskiego w stowarzyszeniu. Pracowała w radiu, prasie drukowanej i internecie, w latach 2011-2013 prowadziła Gazetę Uchodźców „Refugee.pl” wydawaną przez Polską Akcję Humanitarną, od 2015 roku związana jest z Polskim Radiem. Twórczyni gier terenowych i audioprzewodników po nadwiślańskich ścieżkach Warszawy, miłośniczka miejskich przygód i prowodyrka grupowych włóczęg. Śmiało wchodzi w ciemne bramy, rozmawia z obcymi, z uwagą słucha świata.


Monika Bydelska (Hołubowicz)

M

Psycholog z wykształcenia i pasji, animatorka kultury, absolwentka Południowobałtyckiej Akademii Teatru Niezależnego. W przeszłości wieloletnia harcerka i instruktorka Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej. W latach 2014-2019 członkini zarządu Stowarzyszenia „Nie Po Drodze”. Instruktorka i animatorka w ramach wielu projektów społeczno-artystycznych (m.in. „Pani Sztuka w Suwałkach”, „Akcja Mural”, „Uniwersytet dziecięcy dla Europy”, „Na moim podwrórku jest zawsze ciepło”, „Odwiedziny. Terenowa Animacja Kultury”). W latach 2016-2019 koordynatorka Suwalskiego Klubu Seniora. Na co dzień pracuje jako psycholog z dziećmi i młodzieżą. Lubi czuć wiatr we włosach, spędzać czas na rozmowach, działać w synergii. Uwielbia spotkania na styku kultur, pociąga ją to co nowe, nieznane.
Kontakt: monika(dot)holubowicz(at)niepodrodze(dot)org


Mirosława Krymska

mirka

Pedagog dramy, instruktorka teatralna w Suwalskim Ośrodku Kultury, wcześniej Młodzieżowym Domu Kultury w Suwałkach, reżyserka, założycielka Teatru Form Czarno-Białych „PLAMA” i „NiePoGodzinach”, wykładowczyni, koordynatorka kolejnych edycji Suwalskich Eksploracji Teatralnych „SET”, inicjatorka i współtwórczyni projektów edukacyjno-artystycznych, m.in. „ISMENY” – edukacji teatralnej młodzieży, Suwalskich „Teatr-Akcji”, międzynarodowych projektów wymian teatralnych – „Across Boundaries” – realizowanego na Syberii, „Most Słońca” – na Litwie, Słowacji, Francji, „ACTe-MDK” – we Francji, od 2007 w Stowarzyszeniu „Nie Po Drodze”. Od 2015 roku członkini komisji rewizyjnej stowarzyszenia. W XXXIV Ogólnopolskim Konkursie „Bliżej teatru” otrzymała nagrodę „Instruktora Roku”. Z pracy warsztatowej z różnymi grupami czerpie radość i ciągle rozbudzaną potrzebę rozwoju (obecnie studiuje socjoterapię i artterapię). W ten sposób realizuje swoją potrzebę dzielenia się wiedzą, doświadczeniem, umiejętnościami i z satysfakcją patrzy, jak inni zmieniają w sobie to co ich ogranicza. Najchętniej integruje się w bani – saunie nad Czarną Hańczą. Zamiłowanie do ekstremalnie wysokich temperatur rozbudziło potrzebę wyprawy na Madagaskar – oczywiście wyprawy teatralnej!


Daniel Kujałowicz

daniel_kujalowicz

Magister filologii rosyjskiej UJ w Krakowie, fotograf – podróżnik, jego podróże najczęściej zakręcają na wschód – Rosja (Moskwa, Petersburg, Wołogda, Nowogród, Włodzimierz, Suzdal, Psków, Ural, Bajkał), Ukraina (Kijów, Lwów, Charków, Krym), miłośnik kultury wschodniosłowiańskiej, uczestnik i realizator projektów „Across Bounderies” oraz „Collective Creation Project” będących wymianą grup artystycznych z Rosji, Ukrainy, Litwy i Polski, autor wystaw fotograficznych: „Między Moskwą, Petersburgiem i Nowogrodem” (Kraków 2002) oraz „Spoy Skalolazku Synok!” (Kraków 2005) , autor recitalu pieśni rosyjskich na finisażu wystawy autorstwa fotografa i podróżnika Piotra Malczewskiego pt. „ Magiczny Bajkał” (Suwałki 2008), stypendysta Państwowego Instytutu Języka Rosyjskiego im. A. Puszkina w Moskwie, laureat eliminacji centralnych VI Ogólnopolskiego Konkursu Recytacji Poezji Rosyjskiej w „Piwnicy pod Baranami”, Kraków 2003, za rolę Joko w spektaklu „Joko – Edyp – Kto?” wyróżniony nagrodą dyrektora Festiwalu Teatrów Młodzieżowych „AUSRA” – Kłajpeda 2001, uczestnik centralnego spotkania laureatów XLV Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego Tomaszów Mazowiecki 2000, akordeonista zespołu „Nie Po Drodze”, aktor Teatru Form Czarno-Białych „Plama” (1997-2001), absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej I Stopnia w Suwałkach w klasie akordeonu, instruktor nauki jazdy kategorii: A, B, C, C+E, D, D+E, T , wyszkolił już w tym zakresie dwóch członków stowarzyszenia. Wychowany w szacunku do ziemi i duchowości wsi, lubi zapach ziemi na wiosnę – kiedy przesycha i dlatego fanatycznie lubi ja bronować i kultywatorować, choć coraz rzadziej ma możliwość. Amator wesel i wszelkich potańcówek. Typowy wiejski chłopak 😉


Pamela Leończyk

1379647_585317251504014_339917629_n Absolwentka Wiedzy o Teatrze, studentka Performatyki Przedstawień oraz Zarządzania Kulturą na Uniwersytecie Jagiellońskim, performerka, instruktorka teatralna, animatorka, szczudlarka, tancerka poi, w roku 2015 członkini zarządu Stowarzyszenia „Nie Po Drodze”, związana ze Stowarzyszeniem Teatr Węgajty. Aktorka, reżyserka oraz instruktorka teatralna w krakowskim Teatrze Powidok, działającym przy Fundacji Wspierania Sztuki Powidok. Aktorka Krakowskiego Teatru Ulicznego Scena Kalejdoskop. Jedna z koordynatorów 10.Teatr-Akcji 2015. Miłośniczka gór, spontanicznych podróży stopem, pracy nad ciałem, poszukująca nieustannie harmonii w życiu, uwielbia gawędzić, śpiewać, tańczyć boso.


 Katarzyna Lewoń

25394681_1550533278315355_2734039042104929175_o

Pedagożka, nauczycielka dzieci młodszych, socjoterapeutka. W Stowarzyszeniu Nie Po Drodze realizuje „od początku” projekt pracy wychowawców podwórkowych „Na moim podwórku jest zawsze ciepło”. Zaangażowana w tworzenie i działanie Suwalskiego Klubu Seniora. Zawodowo zainteresowana łączeniem pokoleń, edukacją alternatywną i pracą w zespole ludzi twórczych i otwartych. Prywatnie kocha koty i Marcina.


Krzysztof  Leszczyński

leszczynskiStudent informatyki i matematyki na UW. Laureat wielu międzynarodowych konkursów matematycznych i informatycznych, konsekwentnie szukający innej drogi w życiu niż programowanie. Aktor Teatru Plama w latach 2007-2011 i Studium Teatralnego w 2011-2012. Koordynator międzynarodowej wymiany teatralnej „Obcy swój – teatr jako dialog” zrealizowanej latem 2011 r. na Suwalszczyźnie. Uczestnik i wolontariusz Teatr-Akcji od 2008 r. Jeden z koordynatorów 10.Teatr-Akcji 2015, w 2015 r. członek zarządu stowarzyszenia. Kocha Suwalszczyznę, a w szczególności banie – sauny nad jeziorami lub rzeką oraz śpiewanie pieśni tradycyjnych. Ceni sobie dynamiczne życie bez stabilnego gruntu. Zarzeka się, że jak będzie miał kiedyś dużo pieniędzy, zostanie mecenasem sztuki.


 Małgorzata Makowska

Kulturoznawczyni o specjalności folklorystyka i etnologia. Animatorka, muzykantka, śpiewaczka ludowa. Dwukrotna Stypendystka Marszałka Województwa Podlaskiego (2008, 2016). Laureatka ogólnopolskich konkursów związanych z muzyką tradycyjną m. in. Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu, Festiwal „Nowa Tradycja” (organizowany przez Polskie Radio), Konkurs „Stara Tradycja” w ramach Festiwalu Wszystkie Mazurki Świata. Gra na tradycyjnych polskich instrumentach tj. harmonia pedałowa, skrzypce, basy, bębenek. Dokumentalistka tradycji lokalnych. Pasjonatka wszelkich działań związanych z ochroną niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Od 2016 roku członkini zarządu Stowarzyszenia „Nie Po Drodze”.
kontakt: m.makowska@niepodrodze.org


 Krzysztof Rudowicz

krzysztof_rudowicz

Z natchnienia: nazwotwórca i pomysłodawca projektowy; zawodowo: pedagog, instruktor teatralny, dźwiękowiec, przewodnik turystyczny, a ostatnio pracownik sądu (jeszcze parę rzeczy w życiu robił zawodowo, ale już nie pamięta jak się te stanowiska nazywały); z zamiłowania: aktor Teatru Form Czarno-Białych „Plama” (napisał nawet jedną pracę magisterską na jego temat) oraz Teatru „NiePogodzinach”, jeden z twórców festiwalu działań teatralnych „Suwalskie Teatr-Akcje” oraz koordynator i organizator kilku akcji teatralnych podczas jego czterech edycji, uczestnik i współorganizator międzynarodowych wymian kulturalnych w tym: „Accross Bounderies” na Syberii, „Collective Creation” na Suwalszczyźnie czy projektu Pomarańczowej Alternatywy „Rola sztuki ulicznej w budowaniu demokracji”, z udziałem młodych ludzi z Rosji, Białorusi, Ukrainy, Litwy, Niemiec, Słowacji, Francji, Wielkiej Brytanii i Japonii. Założyciel Stowarzyszenia „S. Fabryka” przekształconego w Stowarzyszenie „Krusznia”. W latach 2007-2008 wiceprezes Stowarzyszenia „Nie Po Drodze”, od 2016 roku ponownie członek zarządu. Lubi wszelkie potrawy z ziemniaków, podróże małe i duże, spotkania z ludźmi i słoneczne dni, nawet te które zdarzają się zimą. Nie lubi wcześnie wstawać, zimy i wiosny która wygląda jak jesień, flaków, ozorków a najbardziej tatara. Życie trwoni z piękną żoną, śliczną córką i dwoma wesołymi synami.
Kontakt: k(dot)rudowicz(at)niepodrodze(dot)org


Karina Sosnowska

maroko-0401

Absolwentka Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki oraz studiów podyplomowych na specjalności scenografia na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Od 2002 członkini Stowarzyszenia Aktywności Społeczno-Artystycznej „Nie Po Drodze”. Kocha przyjaciół, dobrą muzykę, muzykowanie oraz podróże szczególnie te długie, pozwalające krwi zacząć pulsować w rytmie miejsca, do którego się dotarło…


 Paweł Urbanowicz

Fot. Dominik WięcekAbsolwent Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu, PWST w Krakowie. Aktor, tancerz, reżyser, instruktor teatralny i taneczny. Członek SASA “Nie Po Drodze”, Living Space Theatre oraz Vagabond Physical Collective. Jeden z koordynatorów 10. Suwalskich Teatr-Akcji “Festiwalu PoRuszeń”. Stypendysta Prezydenta Miasta Suwałk w dziedzinie działalności twórczej na rok 2018. Z urodzenia Suwalczanin. Z zamiłowania filozof, interesuje go natura ludzka. Lubi czekoladę i nocne spacery. Mało mówi.


Agnieszka Winnik-Pomichter

na-strone

Z zawodu psycholog i doradca zawodowy. Absolwentka licznych kursów, szkoleń i studiów podyplomowych. Z zamiłowania aktorka Teatru „NiePogodzinach”, fotograf ludzi, malarka kilku olejnych psów z jabłkami na głowach, samochodowa śpiewaczka i dekoratorka wszystkiego, co można udekorować. W latach 2008-12 członek zarządu Stowarzyszenia „Nie Po Drodze”, uczestniczka/realizatorka Suwalskich Teatr-Akcji. Prowadzi warsztaty psychologiczne dla dzieci i młodzieży z wykorzystaniem dramy i technik teatralnych. Lubi wiosnę, zapach siana, mosty i kominy starych fabryk oraz przestrzenie, które sprzyjają rozwojowi i poczuciu bycia we właściwym miejscu. Amatorka porannej owsianki bananowo-jabłkowej z przepisu pewnego wnikliwego obserwatora życia. Mama pełnej radości Julki.


Paulina Zielińska Miu

paulina_miu_zielinska

Performerka, projektantka sytuacji głosowych, kompozytorka, instruktorka śpiewu. Przysłuchuje się światu, pielęgnując uważność na zjawiska zachodzące w jego dźwiękowej tkance. Improwizuje i eksperymentuje. Specjalizuje się w alternatywnej edukacji wokalnej. Prowadzi autorskie warsztaty głosowe podczas których ośmiela innych do świadomej eksploracji głosu i przestrzeni. Zbiera tradycyjne pieśni oraz praktykuje i uczy śpiewu białego – archaicznej techniki wokalnej ze środkowo-wschodniej Europy. Od lat związana z Teatrem Węgajty. Realizuje i wspiera różnorodne projekty społeczne i artystyczne. Ukończyła muzykoterapię na Akademii Muzycznej w Łodzi oraz intermedia na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu.


Top