Festiwal Sztuki dla Najnajmłodszych 2011

  • Wyprawa 2009

poster_dla_nai_naimlodshih
Festiwal Sztuki dla Najnajmłodszych to pierwsza w Suwałkach propozycja wydarzeń artystycznych dla dzieci w wieku od 1 do 5 roku życia i ich rodziców/opiekunów. To nowy projekt/festiwal Stowarzyszenia Aktywności Społeczno-Artystycznej „Nie Po Drodze”, który odbędzie się w terminie 17-19 czerwca 2011 roku w Młodzieżowym Domu Kultury w Suwałkach przy ulicy Noniewicza. Projekt jest wspierany przez Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego w Białymstoku i Urząd Miasta Suwałki. Partnerem Festiwalu jest Młodzieżowy Dom Kultury w Suwałkach. Patroni Medialni: Radio 5, Tygodnik Suwalski, Kurier Suwalski, Portal Suwalki.info.

Wyobraźcie sobie roczne dziecko w teatrze, zafascynowane tym, co dzieje się na scenie. Z przejęciem śledzące gesty, ruchy i dźwięki w spektaklu przygotowanym specjalnie z myślą o takich maluchach. Widowiska opracowali profesjonalni artyści i psycholodzy, uwzględniając możliwości i potrzeby rozwojowe najmłodszych dzieci. Fabuły są bardzo proste, dźwięki i ruchy – delikatne, kolory – żywe i pobudzające wyobraźnię. Podczas spektakli dzieci uczą się i bawią, a jednocześnie od pierwszych lat życia obcują ze sztuką. Ten specyficzny rodzaj teatru rozwija się na całym świecie. W Polsce zapoczątkowało go poznańskie Centrum Sztuki Dziecka. Spektakle mogli już oglądać najmłodsi mieszkańcy dużych polskich miast. Teraz kolej na Suwałki!

Program festiwalu:

– 17 czerwca, piątek, godz. 10.30 i 12.00:  projekcje duńskiego filmu animowanego dla najmłodszych pt. „MAŁY MIŚ MÓWI: OJ!”. Reżyseria: Maria Mac Dalland, która jest animatorem, autorem zdjęć, montażystą, reżyserem, producentem. Pracowała w Nikaragui przy organizowaniu sekcji animacji w tamtejszym Instytucie Filmowym. Zrealizowała m.in. The Nest (1992), Black at Heart (2006). Film opowiada o tym jak Misiowa Rodzina miło spędza dzień pełen prostych, ale fascynujących zdarzeń. Misie szukają zgubionego klucza, idą na plażę, ucinają sobie popołudniową drzemkę, wymyślają plażową piosenkę, szukają małych kamyków. Film będzie tłumaczony na żywo.
little-bear-says-oj

– 18 czerwca, sobota, godz. 10.30 i 12.00: prezentacje spektaklu „Jabłonka” Teatru Atofri z Poznania. Inspiracją do spektaklu jest tekst „Wczora z wieczora” zapisany w zbiorach Oskara Kolberga. Prosta opowieść o jabłonce, na której zakwita czerwono-zielone jabłko. Pieje kogut, zawiał wiatr – kto zerwie jabłko z jabłonki? Spektakl wypełniony śpiewem, tańcem i ludowymi zabawami. „Jabłonka” to spektakl teatralno-muzyczny dla dzieci w wieku od 1 do 4 lat, którego premiera odbyła się w październiku 2009 roku. Scenariusz: Beata Bąblińska, Grażyna Walerych, Monika Kabacińsk. Reżyseria i wykonanie: Beata Bąblińska, Monika Kabacińska. Scenografia i kostiumy: Izabella Rybacka. Muzyka: Maciej Rychły. Struny preparowane: Marta Pietura.
jablonka jablonka1
http://www.teatratofri.pl/

– 19 czerwca, niedziela, godz. 10.30 i 12.00: prezentacje widowiska „opowiadaczy historii” z Grupy Studnia O.  z Warszawy „TAK NIEDAWNO, TAK BLISKO, NA POCZĄTKU ŚWIATA.” Opowieść muzyczna dla najmłodszych dzieci inspirowana mitami różnych kultur dotyczącymi początku świata. Podróż między słowami a dźwiękami muzyki wykonywanej na etnicznych instrumentach: ngoni, balafon, harmonijka ustna, flety, gitara. Występują: Jarek Kaczmarek – opowiadanie, gitara; Gwidon Cybulski – śpiew, gitara, ngoni, balafon, harmonijka ustna, djembe, didjeridoo.
Jarek Kaczmarek
– opowiadacz ze Stowarzyszenia „Grupa Studnia O.” – pierwszej w Polsce grupy zajmującej się profesjonalnie praktykowaniem sztuki opowiadania w różnorodnych formach, gitarzysta, autor opowiadań, muzyki i tekstów piosenek, animator kultury. W swoich projektach artystycznych poszukuje „opowieści współczesnej” – zderzenia tradycyjnej formy opowiadania z tematyką dotykająca współczesności. Interesuje się kulturą miejską (legendy miejskie), organizuje wydarzenia artystyczne w przestrzeni miejskiej. Prowadzi warsztaty opowiadania dla dzieci i dorosłych, współpracujac z wieloma instytucjami, m.in. Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie, Centrum Edukacji Obywatelskiej, Instytut Teatralny w Warszawie.
Gwidon Cybulski
– multi instrumentalista specjalizujący się w grze na instrumentach afrykańskich (balafon, ngoni, djembe), wokalista, kompozytor. Lider zespołu Gadająca Tykwa – laureata Festiwalu Mikołajki Folkowe w Lublinie i Nowa Tradycja w Warszawie.
blues12mally
http://www.studnia.org/

Ze względu na specyfikę wydarzeń artystycznych adresowanych do małych dzieci ilość widzów ograniczona. Dzieci wstęp wolny, dorośli (rodzice, opiekunowie, dziadkowie) wstęp 5 zł od osoby. Rezerwacja wejściówek drogą mailową na adres: maluszki@niepodrodze.org od 10 czerwca. W mailu prosimy o podanie ilości osób (dzieci i dorośli) oraz dnia i godziny, na którą chcieli by Państwo się wybrać. Odbiór zarezerwowanych drogą mailową wejściówek oraz możliwość nabycia ich bez rezerwacji (o ile będą jeszcze wolne miejsca) na godzinę przed każdym wydarzeniem w MDK.

Top