Na moim podwórku jest zawsze ciepło 2013

Grupa pedagogów/animatorów realizująca projekt „Na moim podwórku jest zawsze ciepło” pokazuje dzieciom, że mogą korzystać z różnych form spędzania wolnego czasu i rozrywki na terenie miasta.


W działaniach projektu biorą udział dzieci z podwórek przy ulicy Sejneńskiej w Suwałkach, gdzie przez prawie 5 lat Stowarzyszenie Nie Po Drodze miało siedzibę Teatr-Akcji, z czego przez 3 ostatnie (2010-2012) organizowało tam także warsztaty dla dzieci.
W ramach projektu pedagodzy będą zabierać dzieci w miejsca, które pobudzają wyobraźnię i pokazują wielowymiarowość otoczenia. W planach są wycieczki do ośrodków kultury, sportu, na kręgle czy do kina a także spotkania z nietuzinkowymi mieszkańcami miasta i regionu. „Główny cel tych działań jest taki, żeby dzieci odnalazły w sobie talenty i zainteresowania oraz były aktywne – wiedziały, że mogą coś zorganizować same dla siebie czy ich lokalnej społeczności.

Działania projektu rozpoczęły się w czerwcu 2013 od cyklu zajęć podwórkowych.
plakacik-maly

We wrześnie dzieci i młodzież biorące udział w projekcie Na moim podwórku jest zawsze ciepło gościły na swoim podwórku suwalską artystkę Małgorzatę Makowską, z którą mogły posłuchać dźwięków granych na zabytkowym instrumencie – harmonii pedałowej, nauczyć się kilku piosenek czy tańców korowodowych oraz – co najważniejsze – spróbować samodzielnie wydobyć z instrumentu co się dało.

Kolejne spotkanie odbyło się w sąsiadującym z podwórkiem na Sejneńskiej Zespole Szkół Technicznych. Gościem tego spotkania był uczący w tej szkole języka polskiego Hubert Stojanowski. Nie było to jednak okazja do rozmów o języku polskim, lecz o marzeniach i pasjach. Hubert podzielił się z uczestnikami spotkania swoją pasją, jaką jest fotografowanie Suwalszczyzny z nietypowej perspektywy – z lotu ptaka.

Wrzesień to też wyczekiwane przez dzieci i młodzież wyjście do kręgielni w CH Plaza.

Ostatnie wrześniowe spotkanie odbyło się towarzystwie pań z Biblioteki im. Marii Konopnickiej w Suwałkach. Jedna z nich – pani Maria, która jest również przewodniczką po Suwałkach, pokazywała nam najciekawsze miejsca w mieście, opowiadając przy tym ciekawe historie z nimi związane.

Październik zaczęliśmy od udziału w treningu Akademii 2012 Wojciecha Kowalewskiego.

Podczas kolejnego spotkania udaliśmy się na spektakl Filharmonii Podlaskiej pt. Jaś i Małgosia.

Jeszcze w październiku odwiedziliśmy jednostkę Państwowej Straży Pożarnej przy ul. Pułaskiego w Suwałkach.

Ostatnie październikowe spotkanie odbyło się w Wigierskim Parku Narodowym, po którym oprowadzał nas przewodnik. Na zakończenie wycieczki zorganizowaliśmy ognisko z kiełbaskami.

Listopad rozpoczęła wizyta w studio Radia Białystok.

Kolejne listopadowe spotkanie miało miejsce na sali DOJO w Suwalskim Klubie Karate Kyokushin Shinkyokushin. Tu nasi podopieczni mieli okazję wziąć udział w treningu karate prowadzonym przez senseja Dariusza Anuszkiewicza i sprawdzić swoją sprawność fizyczną, wytrzymałość, koordynację ruchową oraz dyscyplinę.

W listopadzie nasze grupy wzięły udział w warsztatach z profilaktyki uzależnień mogły podzielić się swoją wiedzą na ten temat, oraz poszerzyć ją dzięki prowadzącemu – terapeucie uzależnień Tomaszowi Barszczewskiemu.

Ostatnie zajęcia w listopadzie odbyły się w Suwalskim Ośrodku Kultury. Tu nasze grupy poznawały przestrzeń nowego obiektu, zapoznawały się z ofertą zajęć instytucji oraz brały udział w warsztatach rękodzielniczych i malarskich dzięki zaproszeniu pani Haliny Lutyńskiej oraz pana Mieczysława Iwaszko – pracowników SOK-u.

Grudzień rozpoczął się od długo oczekiwanego przez wszystkich uczestników seansu bajki „Kraina Lodu” 3D w kinie.

Cały projekt zakończyliśmy spotkaniem wigilijnym w Centrum Trójki, podziękowaniami, pożegnaniami, wspólną zabawą i przekąskami i drobnymi podarunkami.

Koordynator projektu: Marcin Lewoń

Pedagodzy: Katarzyna Lewoń, Kamila Brodowska, Krzysztof Dziemian, Marcin Lewoń, Krzysztof Rudowicz

suwalki_herb_logo_nowe

Projekt dofinansowany ze środków Urzędu Miejskiego w Suwałkach

Top