1% podatku za 2013

Zachęcamy do podzielenia się 1% podatku dochodowego za rok 2013 ze Stowarzyszeniem Aktywności Społeczno-Artystycznej „Nie Po Drodze” – Organizacją Pożytku Publicznego prowadzącą niezależną działalność społeczno-kulturalną na Suwalszczyźnie od 2002 roku.

przekaż 1% podatku na niezależną działalność kulturalną na Suwalszczyźnie

W 2013 roku dzięki osobom z: Białegostoku, Krasnegostawu, Poznania, Suwałk, Warszawy i Wrocławia które przekazały nam 1% swojego podatku za rok 2012, na konto Stowarzyszenia wpłynęło: 1 838,50 zł (słownie: jeden tysiąc osiemset trzydzieści osiem złotych i 50 groszy). Otrzymane środki przeznaczyliśmy na realizację projektów:
* 8. Suwalskie Teatr-Akcje 2012 – na północ
* Na moim podwórku jest zawsze ciepło
* Wolontariatu Europejskiego EVS Hand Made Across Boundaries
* Zamówienie i prawykonanie „Suity na akordeon i kwartet smyczkowy” Mikołaja Majkusiaka

Jak podaje Ministerstwo Finansów w 2012 r. 43% podatników w Polsce (ponad 11 mln osób) przekazało 1% swojego podatku za 2011 na rzecz organizacji pożytku publicznego w sumie na kwotę ponad 457 mln zł. W 2013 44% polskich podatników (ponad 11,5 mln osób) przekazało 1% swojego podatku za 2012 na rzecz organizacji pożytku publicznego w sumie na kwotę ponad 480 mln zł. Jeden procent to poważna część środków jakimi dysponują co roku organizacje. To wsparcie gigantycznej liczby projektów i inicjatyw: pomoc dzieciom, potrzebującym, niepełnosprawnym, działalność kulturalna, artystyczna, edukacyjna, ekologiczna i wiele innych dziedzin naszej polskiej rzeczywistości.

Ile 1% podatków trafi w 2014 do organizacji zależy właśnie od Ciebie, bo Ty decydujesz kogo i co wspierasz. My prosimy o wsparcie niezależnej działalności kulturalnej ale jeśli uważasz, że inne cele są ważniejsze i inne organizacje bardziej zasługują na wsparcie to wesprzyj je! Pamiętaj, że Twój 1% podatku, na przykład jeśli to kilka kilkanaście czy kilkadziesiąt złotych, w Budżecie Państwa jest drobinką pyłu bez znaczenia, a w organizacji takiej jak nasza to znaczek pocztowy albo kilka, ryza papieru, opłata za serwer czy domeny niezbędne do prowadzenia naszej działalności. Z drugiej strony te kwoty, które co roku roku trafiają do organizacji to w zależności od miejsca koszt budowy 2-6 km państwowej autostrady, która i tak będzie płatna. Nie mówiąc już o tym, że wcale nie jest pewne, że gdyby ludzie nie przekazywali 1% podatku organizacjom to za te środki budowano by autostrady, a nie na przykład wypłacano premie wysokim urzędnikom państwowym, którzy i tak zarabiają daleko powyżej średniej krajowej. W rękach organizacji te pieniądze to tysiące różnorodnych, ale konkretnych działań na rzecz społeczeństwa. W naszym przypadku będą to bezpłatne spektakle, warsztaty, koncerty, spotkania, streetworking z dzieciakami, teatr, sztuka i kultura dla wszystkich.

Od 2009 roku czyli przez 5 lat, na rzecz Stowarzyszenia „Nie Po Drodze” podatnicy przekazali niemalże 10,5 tys zł, średnio 2,1 tys zł rocznie. W tym czasie, te środki pomogły zrealizować 16 projektów, w ramach, których odbyło się ponad 40 bezpłatnych wydarzeń kulturalnych, po części plenerowych, takich jak: spektakle, performensy, parady szczudlarskie, koncerty, projekcje filmów, pokazy warsztatowe, w dużej mierze w miejscach gdzie takie wydarzenia przez nikogo innego nie są organizowane. Ponadto 1% wspomógł organizację prawie 100 warsztatów artystycznych (głównie plenerowych) oraz innych zajęć dla dzieci i młodzieży. W sumie w tych działaniach uczestniczyły tysiące osób, dokładnie trudno policzyć ile bo były to wydarzenia bezpłatne i niebiletowane oraz w dużej mierze plenerowe. Co ważne, ani złotówka z 1% podatku przekazanego na Stowarzyszenie „Nie Po Drodze” nie trafiła do kieszeni członków ani władz stowarzyszenia, którzy pracują społecznie albo w oparciu o wynagrodzenia finansowane z dotacji. Chcesz sprawdzić sprawozdania finansowe i merytoryczne Stowarzyszenia „Nie Po Drodze”: zajrzyj do zakładki Sprawozdania lub na stronę Ministerstwa Pracy i Pomocy Społecznej

Jak możesz przekazać 1% swojego podatku na rzecz Stowarzyszenia Nie Po Drodze:

1. Jeśli rozliczasz się sam:
Proponujemy rozliczenie się z podatku za pomocą programu pitroczny.pl. Zupełnie za darmo, po rejestracji w serwisie, każdy w kilkanaście minut może osobiście wypełnić, wygenerować i złożyć online swój pit za 2013. Aby aplikacja automatycznie przekazała 1% Twojego podatku na rzecz Stowarzyszenia „Nie Po Drodze”, użyj poniższego linku.

program do pit - darmowy

2. Jeśli rozlicza Cię księgowa / księgowy albo inna osoba:
Podaj jej numer KRS 0000139901 Stowarzyszenia Aktywności Społeczno-Artystycznej „Nie Po Drodze”, wpisanie go do deklaracji PIT wystarczy aby 1% Twojego podatku trafił na nasze konto.Komentarze zablokowane

Top