Na moim podwórku jest zawsze ciepło 2014

Kontynuujemy projekt streetworkingowy „Na moim podwórku jest zawsze ciepło”!
Grupa pedagogów/animatorów realizująca projekt „Na moim podwórku jest zawsze ciepło” w 2014 roku zaplanowany od połowy lutego do połowy grudnia, pokazuje dzieciom, że mogą korzystać z różnych form spędzania wolnego czasu i rozrywki na terenie miasta. W działaniach projektu biorą udział dzieci z podwórek przy ulicy Sejneńskiej w Suwałkach, gdzie przez prawie 5 lat Stowarzyszenie „Nie Po Drodze” miało siedzibę „Teatr-Akcji”. W ramach projektu pedagodzy będą zabierać dzieci w miejsca, które pobudzają wyobraźnię i pokazują wielowymiarowość otoczenia. Wychowawcy podwórkowi biorący udział w tej edycji projektu to: Magdalena Sowul, Monika Rudowicz, Katarzyna Lewoń i Marcin Lewoń. Koordynatorem projektu jest Katarzyna Lewoń. Psychoterapeutą konsultującym pracę pedagogów jest Tomasz Barszczewski.

 

/ Luty /

Nową edycję projektu rozpoczęliśmy w lutym 2014 roku od stworzenia kontraktu grupowego podczas spotkania w Centrum Trójki. Po burzliwych debatach kontrakt powstał i uczestnicy podpisali się pod wspólnie ustalonymi zasadami. Następnie w 2 mniejszych grupach wykonaliśmy bajkowe maski karnawałowe i poznaliśmy historię oraz proces przygotowywania pizzy, a uczestnicy zajęć samodzielnie przygotowali swoje pizze ze składników, jakie lubią najbardziej.

Kolejne zajęcia odbyły się w suwalskim Aquaparku, gdzie po rozmowie z ratownikiem, i instruktarzu na temat bezpiecznego korzystania z dobrodziejstw tego miejsca uczestnicy oddali się wodnym rozrywkom.

 

/ Marzec /

Uczestnicy mieli emocjonujące spotkanie z suwalskimi DJ – ami. Do spotkania przygotował nas pan Przemek Czara – lektor języka angielskiego w Centrum Edukacji Paroli Junior. Opowiedział krótko o historii DJ – ingu, przedstawił jego twórcę Grand Wizard Theodore’a, i zapoznał z najważniejszymi pojęciami dotyczącymi sprzętu i terminologii używanej w tej dziedzinie – oczywiście w języku angielskim. Następnie przeszliśmy od teorii do praktyki. DJ Gugacz i DJ Kodobeast zaprezentowali najpierw sprzęt, a następnie dali popis jego i swoich możliwości. I nadeszła najciekawsza część prezentacji – każdy z uczestników mógł samodzielnie spróbować czym jest scratching!

Kolejne juniory

Dzięki uprzejmości pani Anny Tyczkowskiej spotkanie odbyło się w przyjemnej atmosferze sal Centrum Edukacji Paroli Junior przy ul. Romana Dmowskiego 2.

 

Wybraliśmy się z naszymi grupami na lekcję jogi do Szkoły Jogi Bogumiły Wigierskiej przy ul. Kościuszki 79. Tu dowiedzieliśmy się jak zaczęła się przygoda naszej nauczycielki z jogą. Poznaliśmy też kilka ciekawych asan – głównie ze zwierzęcymi nazwami. Ale najprzyjemniejsze ze wszystkich chyba było kilka ostatnich minut relaksu…. Odwiedziliśmy też Pizzerię Galerię Rozmarino, gdzie zostaliśmy poczęstowani smaczną pizzą i sokiem jabłkowym. Bardzo dziękujemy za pomoc w organizacji zajęć zarówno pani Bogumile Wigierskiej jak i panu Piotrowi Bagińskiemu.

Pierwszy Dzień Wiosny przywitaliśmy warsztatami fotograficznymi na naszym podwórku. Nasz gość, fotograf – pan Bogusław Buchowski wytłumaczył o co w tym wszystkim chodzi, podzieliliśmy sie na grupy i zrobiliśmy dużo zdjęć. W dalszej częśći spotkania przeszliśmy do Suwalskiego Ośrodka Kultury, gdzie pani Mirka Krymska – instruktorka teatralna opowiedziała o swojej pracy i zrobiła z nami kilka ćwiczeń teatralnych. Na koniec spotkania mogliśmy przebrać się za „najdziwniejszych ludzi świata”. Tym razem bardzo pragniemy podziękować za czas, dobrą energię i ciekawe warsztaty panu Bogusławowi Buchowskiemu i pani Mirosławie Krymskiej. A Stowarzyszeniu Familia z Sejn za wypożyczenie aparatów.

Na kolejne zajęcia zabraliśmy uczestników do kina Cinema Lumiere. Oglądaliśmy tym razem bajkę „Muppety: poza prawem.” Czasem było groźnie, czasem śmiesznie. A najważniejsze, że z happy endem.

 

/ Kwiecień /

Odwiedziliśmy kręgielnię w Fantasy Park. Jesteśmy coraz lepsi w podnoszeniu ciężkich kul i trafianiu w ustawione kręgle.

Na kolejne spotkanie w kwietniu wybraliśmy się na Komisariat Policji. Tam dwie miłe panie policjantki oprowadziły nas po komendzie, pokazały „niebieski pokój” służący do rozmów z dziećmi przy konieczności ich obecności na posterunku oraz cierpliwie odpowiadały na nasze pytania. Dzięki dwóm panom policjantom mogliśmy obejrzeć radiowóz, wsiąść do niego i uruchomić sygnały świetlne oraz dźwiękowe. Niestety, psy policyjne, które mieliśmy nadzieję zobaczyć odpoczywały w tym czasie przed nocną służbą.

Ostatnie z kwietniowych spotkań odbyło sie w Centrum Trójki. Tym razem zaproszonym gościem była podróżniczka Agata Włodarczyk i Diuna – pies rasy wilczak czechosłowacki. Pani Agata opowiadała nam czym jest dogtrekkig, pokazała również slajdy ze swojej podróży z psem po Indiach i Himalajach. Diuna za smakołyki chętnie pokazywała sztuczki, które umie wykonać. Następnie wspólnie opracowaliśmy „mapę wspomnień” z naszych spotkań i podpisaliśmy się na zdjęciach. Bo następne spotkanie będzie dopiero we wrześniu…

 

Powakacyjne spotkania z uczestnikami projektu „Na moim podwórku jest zawsze ciepło” zaczęły się 17 września od wizyty w suwalskim Aquaparku, gdzie dzieci i młodzież mogły ponownie korzystać ze znanych już sobie atrakcji – zjeżdżalni, leniwej rzeki, jacuzzi, czy zwyczajnie popływać.

Na kolejnym spotkaniu 27 września, znowu gościliśmy w wodach Aquaparku, ale tym razem poszliśmy na basen sportowy w towarzystwie instruktorów ze Szkoły Nurkowania JagnaBlue. Pani Ewa i pan Łukasz opowiedzieli nam o swojej pasji do nurkowania, wytłumaczyli zasady bezpieczeństwa, po czym każdy mógł spróbować przełamać swój strach i zanurkować w masce i z butlą tlenu na plecach.

29 września w Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych spotkaliśmy się z panem Adamem Krymskim – pilotem samolotów, z którym konstruowaliśmy latawce.

11 października wybraliśmy się na suwalskie lotnisko, aby wypróbować nasze latawce. Spotkaliśmy się tam również z panem Hubertem Stojanowskim, który opowiedział nam o tym miejscu, pokazał samoloty i szybowce oraz specjalnie dla nas wystartował na paraglajcie.

13 października powędrowaliśmy znowu do Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych na spotkanie z dziennikarką i kamerzystą Telewizji Białystok. Tam opowiedzieli nam oni o pracy w telewizji. Następnie układaliśmy pytania do wywiadów i przeprowadzaliśmy je ze sobą nawzajem.

25 października poszliśmy do kina Cinema Lumiere na film pt. „Bella i Sebastian”. To wzruszająca historia o przyjaźni chłopca i psa, dziejąca się podczas drugiej wojny światowej we francuskiej wiosce położonej w Alpach. Wielu z nas zachwyciła ta historia oraz niesamowite ujęcia gór i zwierząt tam mieszkających.

29 października odwiedziliśmy Centrum Sztuki Współczesnej – Galerię Andrzeja Strumiłły przy ul. Kościuszki 45. Tam oglądaliśmy wystawę prac Tomasza Perlicjana „Światy mojego koloru”. Wykonaliśmy również ramki do zdjęci techniką decoupage. Było bardzo ciekawie i kolorowo.

Na 12 listopada przypadło ostatnie z naszych spotkań. W pierwszej części udaliśmy się na ściankę wspinaczkową na hali OSiR. Tu pani Agata Włodarczyk opowiedziała o swoich przygodach ze wspinaniem, wraz z instruktorami wyjaśniła zasady bezpieczeństwa i poprowadziła rozgrzewkę. Następnie każdy z uczestników miał możliwość wspiąć się na samą górę panela wspinaczkowego. Druga część spotkania była związana z zakończeniem tej edycji projektu. Udaliśmy się do pizzerii Fantazja przy ul. Waryńskiego, gdzie przy smacznej pizzy wspominaliśmy nasze zajęcia, wyjścia, spotkania, ludzi, których poznaliśmy, miejsca, w których byliśmy, nasze przygody, emocje. Podsumowaliśmy projekt i z dobrymi wspomnieniami i smutkiem, że to na razie koniec, rozeszliśmy się do domów.

 Top