„Plama” kończy 15 lat

Urodziny w najbliższą sobotę (18.09) – obecni i dawni członkowie grupy zaskoczą akcjami parateatralnymi na ulicach miasta i w centrum handlowym, zaproszą też na pokaz fire show i impresję teatralną. Aktorzy, którzy w ciągu 15 lat przewinęli się przez teatr spotkają się także na wieczorze wspomnień przy dobrej muzyce i herbacie.
plama1

Wszystko zacznie się akcją Five o’clock punktualnie o… godz. 13. Aktorzy pojawią się jednocześnie w kilku różnych punktach śródmieścia, gdzie zaaranżują akcje uliczne. Potem wszystkie grupy przejdą przed Centrum Handlowe Plaza (ul. Dwernickiego 15). Około godz. 13.40 rozpocznie się akcja „Zaplamuj swoje życie” – aktorzy obrzucą jajkami czarno-białą ścianę, ustawioną przy froncie dawnego aresztu. Inspiracją dla tej akcji jest taszyzm – kierunek w malarstwie, powstały w latach 40. XX wieku. Jego nazwa pochodzi od francuskiego la tache, co dosłownie oznacza plamę, a obrazy tworzone w tym nurcie powstają przez gwałtowne, ekspresyjne „atakowanie” płótna plamami farby. Aktorów „Plamy” będzie można spotkać również wewnątrz Plazy. Niektórzy zamienią się w manekiny i staną w sklepowych witrynach, inni zasiądą przy wielkim stole na wspólnej „Celebrze”.

Wieczorem teatr zaprasza na pokaz fire show. Odbędzie się on o 20:30 w podwórku za cukiernią Finezja przy ul. Chłodnej 3a. Na koniec dwójka „plamowiczów” starszego pokolenia – Krzysztof Rudowicz i Marcyś Lewoń – zaprezentuje impresję teatralną „Punkt stworzenia”. To wydarzenie rozpocznie się o 21:30 w siedzibie Teatr-Akcji przy ul. Sejneńskiej 18.

– Punkt Stworzenia to nie spektakl, nie przedstawienie, nie widowisko. Tych „nie” jest bardzo wiele. Czym więc jest? To eksperyment dwóch mężczyzn, to próba odkrywania siebie poprzez ruch, gest, ciało. Brak scenariusza podczas procesu tworzenia powodował sięganie do wnętrza siebie, eksperymentowania, zaufania ciału, które może przekazać emocje, opowiedzieć jakąś historię – mówią twórcy.

plama1b1

Aktorzy wszystkich roczników „Plamy” spotkają się także w swoim kameralnym gronie, a 15-lecie będą świętować przy herbacie i folkowej muzyce zespołu Stela. Dawni członkowie teatru, którzy z jakichś powodów nie dostali zaproszeń, o szczegóły mogą pytać mailowo, pod adresem kamila.brodowska@niepodrodze.org.

Teatr Form Czarno-Białych „Plama” powstał 15 lat temu w Młodzieżowym Domu Kultury w Suwałkach. Od początku zespołem kieruje Mirosława Krymska. Przez 15 lat działalności członkami teatru było w sumie około 200 osób, które wystąpiły w kilkudziesięciu działaniach teatralnych – premierach sztuk dramatycznych, kreacjach zbiorowych, happeningach, teatralizowanych koncertach, obrzędach i rytuałach. W 2005 roku z okazji 10-lecia istnienia teatr zorganizował minifestiwal akcji teatralnych „Teatr-Akcje”, który uznawany jest za „zerową” edycję Suwalskich Teatr-Akcji.



Komentarze zablokowane

Top