Teatr-Akcje 2013
8. Suwalskie Teatr-Akcje 2013 – na północ w terminie 27 lipca – 4 sierpnia 2013.
Idea festiwalu zakłada dostępne dla mieszkańców Suwalszczyzny, często plenerowe czy odbywające się w przestrzeniach nieteatralnych, prezentacje współczesnego, wartościowego i różnorodnego teatru oraz sztuki performatywnej. Od 2010 roku Teatr-Akcje mają charakter międzynarodowy i skupiają się na prezentacji działań artystycznych z różnych kultur, na wschód, południe, zachód i północ od Suwalszczyzny.
Program skonstruowany jest jako spotkanie i swoista podróż do danej kultury, jej sztuki, tradycji czy wartości. Z drugiej strony w myśl idei „myśl globalnie, działaj lokalnie” od początku festiwalu w 2005 roku staramy się twórczo eksplorować nasze lokalne przestrzenie publiczne, historię i wielokulturowość, w efekcie czego przygotowujemy oraz prezentujemy działania artystyczne, które od 3 lat związane są z tematem i kierunkiem festiwalu.
W 2013 roku Teatr-Akcje, choć trudno uczciwie nazwać je jeszcze festiwalem, ze względu na skromną ilość wydarzeń i krótki czas trwania, miały program, który zaprosił widzów oraz uczestników na spotkanie i w podróż na północ – do Skandynawii. Dzięki wsparciu Urzędu Miasta Suwałki, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego, Ministerstw Kultury Norwegii i Finlandii oraz przy zaangażowaniu Współorganizatora – Suwalskiego Ośrodka Kultury a także Partnerów: Powiatu Suwalskiego oraz CHR Suwałki Plaza zapraszaliśmy na sześć niezwykłych i wartościowych wydarzeń, w tym jednorazową akcję teatralną „Na granicy” przygotowaną przez nas specjalnie na Teatr-Akcje.
1. Spektakl „Ściana.Banana” Late.Teatru z Wrocławia, laleteatr.pl
Ściana.Banana to plastyczny, muzyczno-ruchowy spektakl dla dzieci od 1 do 5 roku życia. Twórcy o spektaklu: To jest Ściana. Podejdź do niej bliżej i przystaw ucho. Słyszysz? Co to za dźwięki? Dotknij. Brr… Zimna, prawda? Jaki ma kolor? Czujesz ten zapach? Ciekawe, jak smakuje. Pierwsze wspomnienie: piękna lecz zakazana tapeta, po której nie można pisać, malować i bazgrać. Ściana.Banana jest dostępna i można się nią pobawić. Jest bezpieczna, a jej chłód jest przyjemny i otwarty na dotyk. Aktorzy, jakaś Ona i jakiś On, przy pomocy prostych działań powołują do życia fantazyjne światy. Słowo mówione nie pojawia się na scenie, a prostota środków wyrazu pobudza i angażuje wszystkie zmysły widza. Spektakl stworzyli, piosenki – dźwięki zaśpiewali i zagrali, występują: Janka Jankiewicz-Maśląkowska, Tomek Maśląkowski. Ruch sceniczny: Maćko Prusak. Oprawa graficzna: Mateusz Mirowski. Czas trwania: 30 minut + czas na wspólną zabawę. Premiera 12 stycznia 2013 w Teatrze Pinokio w Łodzi. Spektakl „Ściana.Banana” Late.Teatr zaprezentuje 27 lipca 2013 (sobota), o godzinie 13.00 w Galerii – budynku historycznym CHR PLAZA (nad sklepem Smyk), ul. Dwernickiego 15.
2. Performens „Black” Mette Edvardsen z Norwegii, http://www.metteedvardsen.be/
Mette Edvardsen jest tancerką, która prowadzi solową działalność performerską, w swoich pracach eksperymentuje z mediami, wideoartem i pisarstwem. „Black” to performens, w którym przedmioty stają się widzialne. W pustej przestrzeni jest ciemność i nie ma rzeczy. Powoli wraz z wypowiadanymi słowami i wykonywanymi ruchami performera przestrzeń staje się widzialna a rzeczy nie. One poruszą się, zmieniają pozycję, są przetwarzane, ale ciągle niewidoczne. Artystka staje się mediatorem pomiędzy tym czego nie widać, ale jest obecne, a widzami. Mette Edvadrsen prezentuje swoje działania na scenach i w galeriach sztuki w niemalże całej Europie. Performens „Black” Mette Edvardsen zaprezentuje 2 sierpnia 2013 (piątek), o godzinie 20.00 w Sali Kameralnej SOK.
3. Warsztaty teatralne i proces twórczej pracy nad tematem „kultura popularna i reklama” metodami improwizacji, pracy zbiorowej i opracowywania twórczych odpowiedzi na hasła związane z głównym tematem, prowadzone przez dwie artystki z międzynarodowej grupy Oblivia z Finlandii: Annę Krzystek (UK) i Annikę Tudeer (FIN).
Warsztat ma na celu zapoznanie uczestników z autorskim zestawianiem metod pracy twórczej rozpoczynającej się od głównej idei, następnie tworzenie swoistego słownika ruchów, tekstów i działań do użycia w improwizacjach i spektaklu na wybrany temat. Powstające w ten sposób działania cechują się minimalizmem, oszczędnością formy, humorem, subtelnością i żywym tempem. Jest to metoda oparta na obserwacji i poszukiwaniu sposobów przedstawiania i „destylowania” idei poprzez działanie i tekst. Dla uczestników w wieku od 16 lat. Warsztaty odbędą się 2 sierpnia 2013 (piątek) w sali prób SOK (parter) 2 spotkania po 2 godziny – szczegóły dotyczące godziny rozpoczęcia warsztatów otrzymają drogą mailową osoby, które zgłoszą się drogą mailową do 31 lipca 2013 r. pisząc kilka słów o sobie (doświadczenia teatralne) na adres: teatr-akcje(znak nazywany małpą)niepodrodze.org.
4. Prezentację performensu „Entertainment Island” międzynarodowej grupy Obliwia z Finlandii
http://www.oblivia.fi/
Oblivia powstała w 2000 roku w Helsinkach i jest fińsko-brytyjską grupą performatywną tworzącą w procesie kreacji zbiorowej, charakteryzującą się minimalizmem i łączeniem różnorodnych form oraz dyscyplin artystycznych. Jej członkowie to tancerze, muzycy i artyści słowa. „Entertainment Island” jest trzyczęściowym działaniem-wypowiedzią na temat globalnego i lokalnego przemysłu rozrywkowego i kultury popularnej, ich wypolerowanej powierzchni oraz mroku i pustki pod spodem. W pierwszej części jest zabawnie, artyści mówią i pokazują czym jest globalny przemysł rozrywkowy i co wszyscy lubią. Druga część jest jeszcze bardziej zabawna. Prezentuje współczesny „telewizyjny” styl życia, wiadomości medialne oraz „opery mydlane”, w których kultura lokalna spotyka globalną. Część trzecia obnaża ciemną stronę kultury popularnej, „podglądactwo” i brak indywidualizmu. Performens „Entertainment Island” odbędzie się 3 sierpnia 2013 (sobota), o godzinie 19.00 na Dużej Scenie SOK.
5. Muzeum w drodze. Kompozycja # 5.
Dyrektor Muzeum w drodze Janusz Byszewski. Animatorzy muzealni: Joanna Łojas i Kamil Niedziałek. Twórca Muzeum w drodze Janusz Byszewski – kurator Laboratorium Edukacji Twórczej działającego przy Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, artysta, animator społeczno-kulturalny zajmujący się projektowaniem sytuacji twórczych i edukacją kreatywną, twórca kilkudziesięciu projektów zrealizowanych w Polsce i za granicą. W przewodniku Muzeum w drodze pisze: „Nie będę palił muzeów. Zakładam własne! Nazywa się: Muzeum w drodze!, które składa się z 21 interaktywnych sytuacji/obiektów zachęcających do rozmowy o problemach kultury/sztuki aktualnej. Stanowiska są tak zaprojektowane, by przy każdym z nich można było usiąść i zrealizować instrukcję. Są więc stanowiska dla jednej osoby (sprzyjające refleksji), dla dwóch (zachęcające do dialogu i wymiany) i dla większej grupy (inspirujące dyskusję). Muzeum w drodze projektuje sytuacje twórcze sprzyjające autorefleksji, rozmowie, interakcji, zadawaniu pytań, wymianie, indywidualnej kreacji przy pomocy języków i strategii sztuki współczesnej. Nie jest to miejsce pedagogiczne. W trosce o autentyczność porozumienia jest projektem unplugged. Wszystkie sytuacje są tak zaprojektowane, by ułatwić osobom przychodzącym do muzeum aktywną, twórczą obecność. Jest to muzeum partycypacyjne. Każdej sytuacji towarzyszy instrukcja, która zawiera zadania do wykonania.” Autor projektu przypomina jedno z haseł paryskiej rewolty 1968 roku: „Działanie nie powinno być reakcją, ale kreacją”. Muzeum w drodze. Kompozycja #5 będzie prezentowane 4 sierpnia 2013 (niedziela), w godzinach 13.00 – 19.00, Budzisko 10, pierwszy budynek zlikwidowanego przejścia granicznego po prawej stronie jadąc od Suwałk oraz parking przed nim – w razie dobrej pogody.
6. Prezentację interdyscyplinarnej akcji teatralnej „Na granicy” na terenie zlikwidowanego przejścia granicznego Polski z Litwą w Budzisku – 25 km na północ od Suwałk, przygotowanej specjalnie na Teatr-Akcje w ramach tygodniowych, twórczych warsztatów przez grupę młodych osób z Suwalszczyzny i innych chętnych.
Akcja teatralna będzie składała się z symultanicznych działań performatywnych – scen skomponowanych wokół głównego tematu „granicy”. Część scen zostanie przygotowana we współpracy i przy udziale okolicznych mieszkańców w oparciu o metodę „teatru ze społecznością”. Metoda ta polega na odnalezieniu istotnych wydarzeń i faktów z przeszłości lokalnej społeczności, w tym wypadku związanych z granicą, przejściem granicznym, jego budową, otwieraniem, zamykaniem, itd, które posłużą jako materiał do „opowiedzenia” w scenach akcji. Akcja teatralna „Na granicy” odbędzie się 4 sierpnia 2013 (niedziela), rozpocznie się o godzinie 19.00, Budzisko 10, pierwszy budynek zlikwidowanego przejścia granicznego po prawej stronie jadąc od Suwałk oraz parking przed nim.
Dysponujemy skromnym budżetem, ale organizujemy imprezę z wartościowymi wydarzeniami z polski oraz z zagranicy. Robimy to z pasji oraz z pasją. Nie pobieramy za organizację Teatr-Akcji wynagrodzeń, a wstęp dla widzów jest bezpłatny. W tym roku nie będziemy drukowali kilkuset plakatów ani kilku tysięcy ulotek, ponieważ nie mamy na to środków, jednocześnie wierzymy, że dotrzemy z informacjami o wydarzeniach do zainteresowanych bez kosztów w oparciu o marketing szeptany, internet i przetarte ścieżki promocji.
Zachęcamy do czynnego i twórczego udziału w festiwalu, zwłaszcza w przygotowaniu akcji teatralnej „Na granicy” i warsztatach Oblivii.
Chcesz dołączyć do wolontariuszy organizujących Teatr-Akcje, wziąć udział w warsztatach Oblivii lub akcji teatralnej w Budzisku napisz kilka słów o sobie i swoich oczekiwaniach, doświadczeniach czy pomysłach na adres: teatr-akcje(znak nazywany małpą)niepodrodze.org