Przed nami tydzień teatralnej przygody

W Suwałkach trwają 5. Teatr-Akcje

Za nami dwa pokazy międzynarodowej produkcji Teatr-Akcji „Na Wostok”, a także wycieczki po Suwałkach. Przed nami występy m.in. Teatru Dakh i zespołu Dakha Brakha z Kijowa, Brzeskiego Teatru Lalek czy grupy Zamutim z Sankt Petersburga (pierwszy raz w Polsce). 5. Suwalskie Teatr-Akcje 2010 ruszyły pełną parą – na wschód!

fot. Agnieszka Winnik-Pomichter

fot. Agnieszka Winnik-Pomichter


Tegoroczną produkcję festiwalu pt. „Na Wostok” przygotowały dwa teatry – „Alter” z Drohobycza na Ukrainie i „Plama” z Suwałk. Plenerowy spektakl w metaforyczny sposób przedstawia losy grup społecznych i pojedynczych ludzi na tle historii naszego regionu, w którym od wieków stykały się różne kultury i religie, a granice wielokrotnie się przesuwały. W spektaklu, jak w życiu, poważne, dramatyczne sceny przeplatają się z pogodnymi i humorystycznymi. Na uwagę zasługuje muzyka, wykonywana na żywo na skrzypcach i instrumentach perkusyjnych z towarzyszeniem śpiewu. Oszczędna, surowa, a jednocześnie idealnie oddająca klimat poszczególnych scen. Scenografię do spektaklu stanowią kilkumetrowe drabiny, które raz stają się tronem cara, raz krzyżem prawosławnym czy katolickim, a raz tramwajem. „Na Wostok” pokazany został dwukrotnie – w sobotę 7 sierpnia w Turtulu oraz w niedzielę 8 sierpnia w Suwałkach.
dsc_7535

Teatr Alter z Ukrainy zostaje u nas jeszcze jeden dzień. Dziś w programie festiwalu spektakl „Sprawa sądowa nr 82-100”, przygotowany właśnie przez tę grupę. Główny bohater – Józef z galicyjskiego, prowincjonalnego miasteczka Drohobycza, staje przed sądem oskarżony o cztery przestępstwa. Szybko przekonuje się, że w czasach Franciszka Józefa, w których żyje, wszelkie granice można przekraczać jedynie w snach, marzeniach i wyobraźni. Numer 82-100 to kod pocztowy Drohobycza. Spektakl będzie można zobaczyć dziś (9 sierpnia) w siedzibie Teatr-Akcji przy Sejneńskiej 18 w Suwałkach o 20:00. Wstęp jest wolny.

Kolejne dni festiwalu to występ Brzeskiego Teatru Lalek ze spektaklem opartym na tekście Lwa Tołstoja „Holstomer” (wtorek, 10 sierpnia), filmy „Euforia” i „Tlen” (środa, 11 sierpnia) i żywiołowy koncert grupy Malanka Orchestra z Mińska (czwartek, 13 sierpnia; grupa, tak jak i Zamutim, przybędzie do Polski pierwszy raz, a jako support zagra Art Machina z Ełku). Później będzie można jeszcze zobaczyć występy grupy improwizacji teatralnej Zamutim z Sankt Petersburga (piątek, 13 sierpnia), natomiast ostatnie dni festiwalu to koncert objeżdżającego sceny całej Europy zespołu Dakha Brakha z Ukrainy (sobota, 14 sierpnia) i plenerowy spektakl Teatru Dakh z Kijowa (niedziela, 15 sierpnia). Teatr-Akcje zakończą się przedstawieniem „Stój. Nie ruszaj się” Teatru Form Czarno-Białych „Plama’ z Suwałk (poniedziałek, 16 sierpnia). Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny, a obszerne opisy poszczególnych spektakli można znaleźć na stronie www.teatr-akcje.pl.

W tym roku ideą Teatr-Akcji jest pokazywanie kultury Europy Wschodniej, a także poszukiwanie związków tej kultury z przygranicznym regionem Suwalszczyzny. W rozumieniu organizatorów imprezy wschód Europy to nie tylko region geograficzny, ale także odmienny od reszty kontynentu obszar kulturowy, charakteryzujący się specyficzną mentalnością jego mieszkańców. Ta „wschodniość” jest również dziedzictwem kulturowym wszystkich ludzi, pochodzących z Suwalszczyzny.Komentarze zablokowane

Top