Streetworking – działamy na suwalskich podwórkach

W 2018 roku kontynuujemy projekt streetworkingowy „Na moim podwórku jest zawsze ciepło”, rozpoczęty w czerwcu 2013 r.!

W działaniach projektu biorą udział dzieci i młodzież z Osiedla II i przyległych podwórek, a także mieszkańcy dawnych koszarów wojskowych przy ulicy Sejneńskiej, gdzie przez prawie 5 lat Stowarzyszenie „Nie Po Drodze” miało siedzibę festiwalu „Teatr-Akcje”. Miejsca te objęte zostały Zintegrowanym Programem Rewitalizacyjnym Miasta Suwałki na lata 2017-2023.

Program działań został oparty o pracę podwórkową oraz współczesne nurty działalności pedagogicznej i profilaktyczno-edukacyjnej, wykorzystuje także asertywny styl komunikacji, elementy socjoterapii i arteterapii, terapię psychologiczną i psychoedukację.

W ramach projektu pedagodzy inicjują gry i zabawy podwórkowe oraz akcje animacyjne i mini projekty, dzięki którym uczestnicy mają szansę dostrzec wielowymiarowość otoczenia, doświadczać działania grupowego, a w kontaktach indywidualnych z pedagogiem uczyć się rozpoznawać swoje emocje i radzić sobie z nimi. Proponowane działania uwrażliwiają również na piękno, sztukę oraz modelują postawę przejmowania odpowiedzialności za swoją przestrzeń (psychologiczną, jak i fizyczną – najbliższe otoczenie: podwórko, plac zabaw itp.).

W tegorocznej edycji punkt ciężkości przenosimy na działania w naturalnym otoczeniu odbiorców. Do aktywności będziemy zapraszać ich rodziców, dziadków, babcie, opiekunów i innych przebywających na podwórku w czasie naszej tam obecności. Chcemy wspólnymi siłami upiększyć zastaną przestrzeń, działać międzypokoleniowo, integrować różne środowiska (do wybranych działań zaprosimy m.in. seniorów z Suwalskiego Klubu Seniora), a przede wszystkim dobrze się wspólnie bawić.

Wychowawcy podwórkowi biorący udział w tej edycji projektu to: Konrad Bydelski, Izabela Giczewska, Monika Hołubowicz, Katarzyna Lewoń i Marcin Lewoń.

Koordynatorką projektu jest Izabela Giczewska.

W maju rozpoczęliśmy sezon podwórkowych gier i zabaw.

UnitedStudentAlliance — kopia(1)

 

Tradycyjnie już był slack, skoki przez linę (rekord podwórka znów należy do niezrównanego Janka – 125! skoków), „pięć podań”, „10 patyków”, „wywołuję wojnę”, „raz, dwa trzy Baba-Jaga patrzy” i rysowanie kredą oraz chusta Klanzy.

Odbyło się spotkanie cyrkowe, na którym malowaliśmy twarze i uczyliśmy się różnych cyrkowych sztuczek z poi i flagami. W tym dniu odwiedziły nas seniorki z Suwalskiego Klubu Seniora, które przypomniały sobie jak fajnie być dzieckiem, wspinały się na drzewo i skakały przez linę.

Bohatersko też uprzątnęliśmy podwórko ze śmieci i psich kup, by w przyjaznej przestrzeni móc się swobodnie i bezpiecznie bawić.

Maj obfitował w niecodzienne doświadczenia: przygotowaliśmy bomby kwiatowe, które następnie umieściliśmy w różnych zakamarkach podwórka, mając nadzieję na rychły deszcz, który pomoże nasionkom wykiełkować, by zakwitły kolorami kwiatów tam, gdzie rabat kwiatowych nigdy nie było. Bardzo nam się podobała ta ogrodnicza partyzantka, a i sam proces babrania się w błocie dawał dużo radości – w końcu można się pobrudzić „na legalu” :D. Na kolejnym spotkaniu każdy przygotował swój transparent z hasłem – apelem do świata. Pojawiły się m.in. takie napisy jak: „Sprawiedliwość przede wszystkim (Nikola), „Więcej sportu” (Dajana), „Radosna Polska” (Klaudia), „Więcej zabaw na podwórku” (Julia). Tego dnia odwiedziła nas nasza przyjaciółka – Karina, która jest malarką. Jej syn Antek, który jeszcze nie umie pisać, stworzył na swojej fladze świetne abstrakcyjne dzieło sztuki. Z resztą, zobaczcie sami, jak nam razem fajnie 🙂

Czerwiec zakwitł feerią barw i wydarzeń. Budowaliśmy domki z kartonów, tworzyliśmy plakaty zasad, które chcielibyśmy wprowadzić na podwórku, uczyliśmy się składać papier w technice origami – papierowe żurawie z zapisanymi weń naszymi marzeniami symbolicznie odleciały do nieba. Jedno z nich dojrzycie na zdjęciu w naszej galerii, a brzmi ono: „Chciałabym być wróżką z różdżką czarodziejską”. Trzymamy kciuki za marzeń spełnienie.
Niecodziennym wydarzeniem był grill podwórkowy, na który zaprosiliśmy też dorosłych mieszkańców bloków przy ul Sejneńskiej 18 i 22. Całe jedzenie przygotowaliśmy wspólnie. Były kiełbaski i opcje wegetariańskie. Dokumentowaliśmy wydarzenie robiąc zdjęcia i drukując je na przenośnej drukarce (dziękujemy Stowarzyszeniu Familia z Sejn za udostępnienie sprzętu!). Zdjęcia wydrukowane na papierze fotograficzny każdy mógł zabrać do domu, jako pamiątka naszego „odświętnego”, ostatniego przed wakacjami spotkania.

We wrześniu zabawiliśmy się w ulicznych artystów – przygotowaliśmy szablony i użyliśmy ich do ozdobienia naszej dyżurnej przeciwdeszczowej plandeki. Było przy tym dużo emocji, każdy chciał spreyować jak najwięcej – nie co dzień ma się taką okazję.
Czytaliśmy wspólnie książkę „Kolorowy potwór”, której główny bohater nauczył się nazywać i porządkować swoje emocje. Idąc w jego ślady, podczas rundki kończącej zajęcia, dzieliliśmy się tymi emocjami, które były w as żywe na dany moment. Kulkę bibuły w odpowiednim kolorze, wrzucaliśmy do słoika oznaczonego nazwą danej emocji: złość, radość, smutek, spokój i miłość. Ciekawe było oglądanie trójwymiarowego wydania książki w języku hiszpańskim, które pokazywała nam Monika.
Na plac zabaw przy Osiedlu II zawitał Teatr Delikates. Monodram „Pozor už nemôžem” był zaskakujący w formie i przede wszystkim zabawny. Na widowni, prócz dzieci, młodzieży i dorosłych mieszkańców Osiedla II znaleźli się także seniorzy i seniorki z Suwalskiego Klubu Seniora – dziękujemy gościom za przybycie i czynny udział w spektaklu!

 

Październik to ostatni miesiąc naszych podwórkowych działań. pogoda nam dopisała, więc w pamięci pozostanie nam sporo słonecznych i ciepłych chwil. Lepiliśmy z gliny nasze autoportrety, uruchomiliśmy otwarty kurs zumby na Osiedlu II, graliśmy w „tradycyjne” gry podwórkowe, taki jak: w chowanego, w dwa ognie, w kota kucanego. Czekamy z niecierpliwością na kolejny sezon naszych spotkań!

Projekt jest współfinansowany z budżetu Miasta Suwałki

pogodne_logoKomentarze zablokowane

Top