Suwalskie Teatr-Akcje wracają po 9 latach!

W tym roku do Suwałk powrócą Teatr-Akcje, kultowy festiwal teatru niezależnego organizowany przez pasjonatów sztuki z naszego Stowarzyszenia. Hasło przewodnie to „Powroty do domu”.

Będzie to 11. edycja wydarzenia (poprzednia odbyła się w 2015 roku). Planowany termin: 26 lipca – 8 sierpnia. W tym czasie nasze miasto znów zamieni się w teatr, a miejscem działań będą zarówno suwalskie sceny, jak i przestrzenie niesceniczne. Mamy nadzieję na radosne teatralne świętowanie, intensywne przeżycia, inspirujące refleksje i dobrą zabawę.

W programie znajdą się spektakle teatrów profesjonalnych i amatorskich, produkcje festiwalowe, koncert oraz warsztaty. Planujemy też szereg wydarzeń towarzyszących, takich jak rozmowy pospektaklowe i panele dyskusyjne w Domu Festiwalowym.

IDEA FESTIWALU: „Powroty do domu”

Hasłem tegorocznej edycji festiwalu Teatr-Akcje, na którym opierają się zarówno jego program, jak i struktura organizacyjna, jest pojęcie “powrotów do domu” rozumiane na trzech poziomach:

– powrót festiwalu po latach nieobecności: Wydarzenie to ma twórczo kontynuować dorobek 10 edycji festiwalu – głównego działania Stowarzyszenia Aktywności Społeczno-Artystycznej „Nie Po Drodze” w latach 2006-2015.

– powrót artystów wywodzących się z Suwałk: Ważną płaszczyzną realizacji tegorocznej idei festiwalu są „powroty do domu” mieszkańców Suwałk, którzy w czasach młodości czynnie współtworzyli dotychczasowe edycje festiwalu Teatr-Akcje, a dziś są zawodowymi aktorami, muzykami, reżyserami czy menedżerami kultury rozpoznawalnymi i uznanymi w całej Polsce. Chcielibyśmy, aby 11. Suwalskie Teatr-Akcje dały możliwość powrotu tych osób “do domu” ze swoją profesjonalną działalnością artystyczną.

– motyw powrotu w prezentowanych spektaklach: Kolejną formą realizacji myśli przewodniej festiwalu będzie prezentacja spektakli, które opowiadają o różnych sensach, formach i znaczeniach domu, powrotu, powrotu do domu, powrotu do siebie, drogi czy podróży. Wszystkie te motywy zachęcają do refleksji o autentyczności, tożsamości, indywidualizmie, budowaniu/poszukiwaniu wspólnoty, konfrontacji tego co wewnętrzne z zewnętrznym, a w szerszym sensie mogą pozytywnie wpłynąć na nasze samopoczucie czy umocowanie w lokalnej wspólnocie.

SPOTKANIE PO LATACH

Pomysł, by przywrócić Teatr-Akcje do życia pojawił się w kontekście planowanego przejścia na emeryturę Mirosławy Krymskiej, instruktorki teatralnej związanej z Suwalskim Ośrodkiem Kultury, a wcześniej – Młodzieżowym Domem Kultury. To właśnie Mirka wychowała wiele pokoleń pasjonatów teatru, z których część to dziś profesjonalni artyści. Z tego samego środowiska wywodzą się również organizatorzy Suwalskich Teatr-Akcji.

Festiwal będzie więc swego rodzaju „zjazdem rodzinnym”, możliwością spotkania się ludzi w różnym wieku, którzy na przestrzeni kilkudziesięciu lat realizowali swoją teatralną pasję. Latem 2024 roku spotkamy się, by wspólnie tworzyć, zapraszając widzów – mieszkańców miasta i regionu oraz turystów – do fascynującego świata teatru. W trudnych i niepewnych czasach chcemy być blisko domu, teatru, blisko siebie nawzajem.

ZESPÓŁ REALIZATORÓW

W procesie pracy nad 11. edycją Suwalskich Teatr-Akcji niezwykle ważne były dla nas poczucie wspólnoty i wzajemne wsparcie. Większość osób spośród realizatorów festiwalu pracowała przy jego poprzednich edycjach, a tamte doświadczenia z lat młodości zapisały się w naszej pamięci jako jedne z najważniejszych i najbardziej intensywnych przeżyć, które w jakiejś mierze nas ukształtowały.

11. Suwalskie Teatr-Akcje „Powroty do domu” dofinansuje Urząd Miasta Suwałki.Komentarze zablokowane

Top