Teatr-Akcje 2009

4. Suwalskie Teatr-Akcje 2009

plakat_ta_2009

Termin festiwalu: 3-21 sierpnia 2009

Koordynatorki:
Kamila Brodowska: kamila.brodowska(at)niepodrodze.org
Marta Grzymkowska: martagrzymkowska(at)niepodrodze.org

Za sprawą 4. Suwalskich Teatr-Akcji 2009 przez trzy tygodnie sierpnia w Suwałkach odbywały się spektakle, performance’y, akcje uliczne, warsztaty oraz koncerty, dostępne bezpłatnie szerokiej publiczności. Jedno z wydarzeń – spektakl „Kamienie w kieszeniach” – pokazane zostało poza Suwałkami, w ruinach pałacu Paca w Dowspudzie.

Program 4. edycji imprezy ułożony został według czterech ścieżek.

Główny nurt festiwalu stanowiły spektakle i koncerty znanych, nagradzanych i nowatorskich grup z całej Polski. Na scenie Teatr-Akcji wystąpili:
*zespół WA-DA-DA
*zespół Riabina
*Teatr From Poland ze spektaklem „Persona”
*Studium Teatralne ze spektaklem „Król kier znów na wylocie”
*Scena Prapremier InVitro ze spektaklem „Kamienie w kieszeniach”
*Teatr Improwizacji No Potatoes z pokazem „Improv Show”
*Sylwia Hanff ze spektaklem „Dromenon”

Kolejny nurt związany był z tematem suwalskich Żydów, w ramach którego odbyły się:
*Spektakl Teatru NiePogodzinach pt. „13, fałszywy miesiąc” oparty na motywach „Sklepów cynamonowych” Bruno Schultza – produkcja Teatr-Akcji 2009
*akcja teatralna Teatru Form Czarno-Białych „Plama” z Suwałk i grupy „Performeria” z Warszawy
*projekcja filmu „Po-lin” w suwalskim kinie Bałtyk

Nurt warsztatowy, w ramach którego miały miejsce bezpłatne, otwarte warsztaty:
*improwizacji teatralnej, prowadzone przez Przemysława Buksińskiego, które zakończyły się wspólnym występem warsztatowiczów i grupy „No Potatoes”, zatytułowanym „Improv Show”
*śpiewu pieśni tradycyjnych w języku staroruskim, prowadzonych przez jedyny w Polsce zespół staroobrzędowy „Riabina” z Grabowych Grądów na Suwalszczyźnie
*warsztatach japońskiego tańca (teatru) Butoh, prowadzonych przez Sylwię Hanff

Ostatnią ścieżką tej edycji Teatr-Akcji były „flash moby”, czyli małe wydarzenia wywołujące zamieszanie lub urozmaicające miejską codzienność akcje organizowane przez ochotników umawiających się za pomocą internetu. Flash Moby to wyrwane z kontekstu ale konkretne działania, w jednym miejscu i czasie. „Flash moby” i happeningi odbywały się nieregularnie, przez cały czas trwania festiwalu a organizowali młodzi ludzie z Suwałk, sympatycy i uczestnicy festiwalu oraz ich znajomi.

Projektem towarzyszącą 4. Suwalskim Teatr-Akcjom była Akcja Mural. Dzięki temu przedsięwzięciu zaanimowana została nieodkryta dotąd przestrzeń suwalskiego osiedla. Podczas trzytygodniowych działań, których celem była integracja i motywacja do działań twórczych mieszkających tam dzieci, młodzieży oraz dorosłych, powstał i pozostał tam na stałe Mural – malowidło ścienne na bloku. W jego tworzenie żywo zaangażowali się mieszkańcy suwalskiego bloku zwanego „Manhattan” pod przywództwem profesjonalnego artysty-plastyka i malarza – Wiesława Szumińskiego.

Współorganizatorami 4. Suwalskich Teatr-Akcji byli: Teatr Form Czarno-Białych „Plama” z Suwałk, Młodzieżowy Dom Kultury w Suwałkach, Regionalny Ośrodek Kultury i Sztuki w Suwałkach.

Projekt zrealizowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Fundacji J&S Pro Bono Poloniae Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego w Białymstoku oraz Urzędu Miasta Suwałk.

Partnerami wydarzenia była Fundacja Miasto, Starostwo Powiatowe w Suwałkach, Pizzeria-Galeria Rozmarino i Hotel Suwalszczyzna.

 



Komentarze zablokowane

Top