Teatr-Akcje ruszają w czwartek- na południe!

dubioza1

Już tylko kilka dni dzieli nas od wielkiego święta teatru w Suwałkach! W programie tegorocznych Teatr-Akcji są spektakle, akcje performatywne, koncerty i filmy tworzone przez artystów z krajów na południe od Polski lub zainspirowane śladami kultury południowej Europy na Suwalszczyźnie i Podlasiu. Wśród artystów nie zabraknie prawdziwych gwiazd! Festiwal potrwa od 4 do 15 sierpnia. A co w pierwszym tygodniu?

Pierwszego dnia 6. edycji festiwalu (czwartek, 19:00) będzie można zwiedzić naszą siedzibę – i to w nietypowy sposób. Teatr-Akcje rozpoczną się wydarzeniem „Koszarty 2”, czyli szeregiem działań performatywnych i teatralnych, wpisanych w przestrzenie siedziby Teatr-Akcji przy ulicy Sejneńskiej 18. Przestrzeń znajduje się w budynku dawnych carskich koszar, a będą ją odkrywać i eksplorować członkowie Stowarzyszenia „Nie Po Drodze” i Teatru „Plama” oraz przyjaciele.

To wydarzenie to jednak tylko przedsmak festiwalowych atrakcji. Oficjalne otwarcie imprezy zaplanowane jest na piątek na 19:00. Wtedy w siedzibie Teatr-Akcji zagrają polski Tygiel Folk oraz zagraniczna gwiazda – Dubioza Kolektiv z Bośni i Hercegowiny. Bośniacki zespół reprezentuje gatunek hip-hop z domieszkami reggae, dub’u, rock’a i bałkańskiej muzyki folkowej. W swoim dorobku ma pięć albumów. Co ciekawe, polski support także inspiruje się tradycyjną muzyką bałkańską.

W sobotę o 20:00, także w siedzibie festiwalu, będzie można zobaczyć spektakl dla dzieci i dorosłych „Podróż nocna do szlachetnego miejsca”. To tegoroczna produkcja Teatr-Akcji, czyli wydarzenie, przygotowane specjalnie na festiwal. Spektakl wyreżyserowała Katarzyna Donner, a scenografię zaprojektowała Karina Sosnowska. Jest to spektakl – podróż, w którą zabieramy widza wraz z tatarskim bohaterem Batrybekiem, do światów, za którymi tęsknią i po których błąkają się jego dusza, cień i oddech.

W niedzielę festiwal przeniesie się poza mury naszej siedziby, a Wy będziecie mogli zobaczyć efekty zajęć Pracowni Działań Performatywnych, prowadzonej od maja przez Krzysztofa Dziemiana. Na suwalskim dworcu autobusowym o 21:30 odbędzie się produkcja pracowni „PKS Performatywnie”. Festiwal na dworcu PKS pojawi się po raz pierwszy w swojej historii.

W programie festiwalu są nie tylko spektakle, koncerty i akcje performatywne, ale też warsztaty teatru fizycznego i pieśni bałkańskich. Na pierwszy cykl nie ma już miejsc, natomiast do końca tygodnia można się zgłaszać na warsztaty muzyczne, które odbędą się w dniach 8‑10 sierpnia w suwalskim ROKiS-ie. Zgłoszenia, zawierające nazwę warsztatu, imię, nazwisko, numer telefonu, adres e-mail, krótki opis wcześniejszych doświadczeń artystycznych, wiek i motywację do udziału, należy przesłać  na adres biuro@niepodrodze.org. Wstęp na wydarzenia festiwalowe oraz warsztaty jest wolny.

Zapraszamy na stronę festiwalu Do zobaczenia w czwartek!Komentarze zablokowane

Top