Tymczasowy Dom Kultury 2015

Tymczasowy Dom Kultury to projekt międzynarodowej współpracy młodych animatorów ze Stowarzyszenia Nie Po Drodze z Suwalszczyzny (Polska) z ekipą młodych architektów, artystów i animatorów z organizacji LIFT Projekt z Jarosławia (Rosja) realizowany w Suwałkach we wrześniu 2015 roku i wspierany przez unijny program Erasmus+.

Tymczasowy Dom Kultury to projekt animacyjny, polegający na ingerencji w przestrzeń osiedla i włączeniu społeczności lokalnej do działań artystycznych i architektonicznych. Członkowie dwóch organizacji: rosyjskiej “Lift.Project” i polskiej “Nie Po Drodze” stworzyli niezależny i otwarty dom kultury od podstaw, który we wrześniu stanął na Kaczym Dołku w Suwałkach.

Projekt Tymczasowy Dom Kultury wziął się z potrzeby posiadania miejsca, w którym moglibyśmy realizować swoje pomysły. Postanowiliśmy więc zbudować przestrzeń do działań społeczno-artystycznych, nawet jeżeli miałaby być tymczasowa, i włączyć do jej tworzenia i udziału mieszkańców osiedla Kaczy Dołek. Do projektu zaprosiliśmy rosyjską grupę młodych architektów i animatorów z organizacji Lift.project, którzy realizują podobne działania na swoim osiedlu Krasny Perekop w Jarosławiu. Projekt pozwolił nam wymienić się doświadczeniami z zakresu projektowania małej architektury i animacji społecznej, wspólnie opracować projekt pawilonu i pomysły na działania. Obecność Rosjan spowodowała, że mieszkańcy z większym zainteresowaniem przychodzili do domu kultury i angażowali się w działania. Dzieci uczyły się rosyjskich słów, a dorośli je przypominali. Rosjanie byli na swojego rodzaju „artists in residence”, tylko w mikroskali. Ich obecność pozwoliła także nam zauważyć pewne rzeczy i zjawiska, do których zdążyliśmy już przywyknąć. Jedną z nich była czystość osiedla i ilość ścieżek rowerowych.

Podczas projektu zrealizowaliśmy szereg działań we współpracy mieszkańcami. Jednym z nich były „Punkty działań sąsiedzkich”, w których mieszkańcy mogli dołączyć do tworzenia m in: abstrakcyjnej historii Kaczego Dołka, instalacji z kaczek czy „muzeum sąsiedzkiego”, w którym zbieraliśmy przedmioty ważne dla mieszkańców lub spontanicznie wyciągnięte przez nich z kieszeni. Następnego dnia zrobiliśmy wystawę prezentującą prace ze wszystkich „Punktów Działań Sąsiedzkich”. Po zmroku odbywały się projekcje animacji, wyświetlane na jednej ze ścian pawilonu „Tymczasowego Domu Kultury”. W ostatnią sobotę odbył się piknik sąsiedzki z, cieszącym się dużą popularnością, „Konkursem na najfajniejszego psa Kaczego Dołka”, a także występ dziewczyn z podwórka z hiphopową piosenką o Tymczasowym Domu Kultury i Kaczym Dołku. Finałem były „fajfy”, na których zagrał Dj. Paweł, czyli sąsiad z pobliskiego bloku. Pewnego dnia zamieniliśmy pawilon w atelier fotograficzne, w którym robiliśmy zdjęcia mieszkańcom. Następnie odbyła się wystawa fotografii, po której każdy mógł wziąć swoje zdjęcie do domu. Ważnym elementem tego działania było to, że mieszkańcy mogli oglądać swoich sąsiadów na fotografiach. Równolegle powstawała kronika Kaczego Dołka, na bazie rozmów i wywiadów z mieszkańcami. Odsłonięcie kroniki nastąpiło w ostatnią sobotę projektu.

W taki sposób, na bazie dwutygodniowej wymiany polsko-rosyjskich doświadczeń w projektowaniu małej architektury i włączaniu lokalnej społeczności, stworzyliśmy tymczasowy, niezależny, otwarty dom kultury od podstaw. Jeżeli w większych miastach tego typu inicjatywy cieszą się popularnością, to w przypadku Suwałk, było to działanie dość oryginalne, cieszące się dużym zainteresowaniem, nie tylko mieszkańców osiedla. Gościliśmy przedstawicieli lokalnych i wojewódzkich mediów. Prezydent miasta wykazał się przyjaznym gestem, oferując uczestnikom projektu darmowe przejazdy komunikacją miejską. Dzięki współpracy z lokalnymi działaczami społecznymi, lokalnym barem i spółdzielnią mieszkaniową, mieliśmy wsparcie logistyczno-techniczne. Podczas ogłoszeń parafialnych, proboszcz pobliskiego kościoła, informował o naszym projekcie i zapraszał wiernych do odwiedzania Tymczasowego Domu Kultury.

W przyszłym roku Tymczasowy Dom Kultury ma stanąć w przestrzeni Suwałk ponownie. Czy to znowu będzie Kaczy Dołek? Zobaczymy.

 

O działaniach projektu TDK będzie mowa na seminarium Uruchomić sąsiedzkość przez kulturę w Warszawie 19.10.2015 r.

 

Więcej informacji o działaniach projektu oraz dużo zdjęć na FaceBook’u Stowarzyszenia Nie Po Drodze

blog prowadzony przez uczestników projektu w języku rosyjskim oraz wywiady z mieszkańcami Suwałk – efekt koncepcji zorganizowania wystawy na dworcu autobusowym w Suwałkach przedstawiającej sylwetki mieszkańców

12042932_872286642806833_3413223549197730555_n   11987011_869939826374848_8362538562082921321_n



Top