W niedzielę startują Suwalskie Teatr-Akcje

Już siódmy rok z rzędu Suwałki zamienią się w teatralną scenę, a mieszkańcy i turyści będą mieli okazję zobaczyć sztukę eksperymentalną, świeżą, poszukującą. W tym roku zaczynamy nietypowo, bo od spektaklu dla dzieci.

PodłogowoPodczas tegorocznych Teatr-Akcji niektórzy mali suwalczanie być może zetkną się z prawdziwym teatrem po raz pierwszy w życiu. „Podłogowo” LALE. Teatru z Wrocławia przeznaczone dla „najnajmłodszych” widzów, czyli dla dzieci w wieku od roku do pięciu lat. – Podłoga to miejsce szczególnie bliskie najmłodszym dzieciom. Jest to przestrzeń pierwszych kroków, pierwszych zabaw, pierwszych przejawów dziecięcej samodzielności, pierwszych kontaktów ze światem. Dlatego postanowiliśmy zmierzyć się z tak ważnym, pierwotnym tematem – mówią o spektaklu jego twórcy. Na „Podłogowo” zapraszamy w niedzielę, 29 lipca o 12.00 do Młodzieżowego Domu Kultury w Suwałkach, ul. Noniewicza 42. Wstęp kosztuje 5 zł od osoby.

Kolejne wydarzenia artystyczne rozpoczną się w połowie przyszłego tygodnia. W środę 1 sierpnia będzie można zobaczyć performens „Pokój Amesa”, na który zaprasza duet Janicka/Elsner z Poznania. Tytuł odnosi się do zjawiska optycznego nazywanego „pokojem Amesa”. Jest to specyficzna konstrukcja czterech ścian, podłogi i sufitu, w której obserwatorowi wydaje się, że postaci stojące wewnątrz pokoju różnią się wielkością. Punktem wyjścia do performensu stało się właśnie to złudzenie, relacja „wielkości” oraz próba zjednoczenia przeciwieństw: jasne – ciemne, wielkie – małe, zbiorowe – indywidualne, oryginalne – konwencjonalne. Performens będzie można zobaczyć w środę 1 sierpnia o 19.00 w Centrum Handlowym Plaza przy ul. Dwernickiego 15.

Suwalskie Teatr-Akcje to jednak nie tylko spektakle, performensy i koncerty. Festiwalowi jak zwykle towarzyszą otwarte warsztaty artystyczne. Jeszcze do niedzieli 29 lipca można zgłaszać się na warsztaty miejskich działań performatywnych. Poprowadzi je grupa Performeria Warszawy z udziałem Teatru Form Czarno-Białych „Plama” z Suwałk. Z kolei do końca lipca przyjmujemy zgłoszenia na warsztaty i wykład pt. „Taniec krytyczny”. Zajęcia poprowadzi tancerka Monika Łazuk. Zgłoszenia można wysyłać na adres warsztaty@niepodrodze.org, szczegóły dotyczące warunków uczestnictwa można znaleźć na stronie www.teatr-akcje.pl.

Na zakończenie przypominamy jeszcze o towarzyszącym festiwalowi konkursie fotograficznym. Jeszcze do wtorku czekamy na zdjęcia dokumentujące wydarzenia organizowane przez Stowarzyszenie Aktywności Społeczno-Artystycznej „Nie Po Drodze” na przestrzeni ostatnich 10 lat, czyli od początku istnienia naszej organizacji. Fotografie można nadsyłać na adres martagrzymkowska@niepodrodze.org. Zapraszamy zarówno amatorów, jak i profesjonalnych fotografów. Można wysyłać zdjęcia, które były wcześniej publikowane, pod warunkiem, że nie stanowią oficjalnej dokumentacji naszych projektów. Zwycięzcę poznamy 4 sierpnia podczas wydarzenia “Bo jest nam Nie Po Drodze”, czyli talk-show na żywo z okazji 10-lecia Stowarzyszenia, które wpisuje się w program tegorocznych Teatr-Akcji. Regulamin konkursu można znaleźć na stronie www.niepodrodze.org, a program festiwalu i opisy wydarzeń na www.teatr-akcje.pl.

Wielkie suwalskie święto teatru czas zacząć!



Komentarze zablokowane

Top