Za kilka dni ruszają Teatr-Akcje

Festiwal zacznie się międzynarodowym spektaklem „Na Wostok” oraz wycieczkami po Suwałkach.

Trwają ostatnie, gorączkowe przygotowania do rozpoczęcia 5. Suwalskich Teatr-Akcji 2010 – Na Wschód. Pierwsi artyści już są na Suwalszczyźnie– w sobotę przyjechał Teatr „Alter” z Drohobycza na Ukrainie. W tym momencie grupa wraz z Teatrem Form Czarno-Białych „Plama” podczas warsztatów w Turtulu przygotowuje produkcję Teatr-Akcji pt. „Na Wostok”. na-wostok3

To właśnie tym spektaklem rozpocznie się festiwal – prapremiera odbędzie się w sobotę, 7 sierpnia, o 21:00 w siedzibie Suwalskiego Parku Krajobrazowego w Turtulu, a premiera – w niedzielę, 8 sierpnia, o 21:00 na łące nad Czarną Hańczą naprzeciw Sądu Rejonowego przy ul. Waryńskiego 45 w Suwałkach.

Plenerowy spektakl będzie poruszał tematykę wielokulturowości, a także bezradności jednostki wobec zawirowań historii. Pojawią się w nim motywy związane ze Staroobrzędowcami, zamieszkującymi region, oraz nawiązania do ”okresu carskiego” w dziejach Suwałk i Suwalszczyzny.

W weekend suwalczan i turystów zaprosimy również na wycieczki po Suwałkach. Podczas nich profesjonalny przewodnik opowie skąd w Parku Konstytucji wziął się zegar, co znajduje się pod pomnikiem Maryi naprzeciw kościoła św. Aleksandra, w którym z obecnych pubów znajdował się żydowski sklep mięsny i co rosyjscy ułani robili pod mostem nad Czarną Hańczą. Wycieczkowicze zwiedzą też zamknięty zazwyczaj kościół ewangelicko-augsburski i zobaczą wzorcowe przykłady architektury klasycystycznej. Wycieczki odbędą się w sobotę i niedzielę (7 i 8 sierpnia), zbiórka o godzinie 12:00 na ulicy Chłodnej (deptak) .

Urząd Miasta, 1912

Urząd Miasta, 1912

Właśnie na Chłodnej, od piątku do niedzieli (6-8 sierpnia) w godzinach od 11:00 do 14:00 będzie funkcjonowało stoisko promocyjne Teatr-Akcji. Każdy przechodzień będzie mógł spokojnie usiąść przy stoliku, napić się wody, porozmawiać o programie festiwalu i otrzymać materiały promocyjne. Wszelkie wątpliwości rozwieją organizatorzy i wolontariusze przebrani za różne postacie, a wokół stoiska będą odbywać się akcje artystyczne.

Ideą tegorocznych Teatr-Akcji jest pokazywanie kultury Europy Wschodniej oraz odkrywanie jej wpływu na historię i współczesność Suwałk i Suwalszczyzny. Zarówno produkcja Teatr-Akcji „Na Wostok”, jak i wycieczki po mieście są świetną okazją by te związki ze wschodem poznawać.

Festiwal rozpoczyna się w trudnym dla Suwałk czasie – tydzień po pogrzebie prezydenta Józefa Gajewskiego. Organizatorzy, poruszeni tą śmiercią, złożyli w Urzędzie Miasta list kondolencyjny. Śmierć prezydenta nie wpłynie na zmianę programu festiwalu.

Wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalowe jest bezpłatny. Więcej szczegółów można znaleźć na stronie www.teatr-akcje.pl.Komentarze zablokowane

Top