Zbliża się wielki finał Teatr-Akcji

phantomysteria-teatr-novogo-fronta-1Jeszcze cztery dni potrwają w Suwałkach 6. Teatr-Akcje – na południe. Przed nami spektakl „Stacja”, przygotowany przez osoby niepełnosprawne, „Męska podróż na południe” oraz festiwalowe perełki – lalkowy horror „Desperandula” oraz plenerowe widowisko „Phantomysteria”. Przypominamy, że niestety z powodu kontuzji aktora dziś nie odbędzie się „Finis Terre” Teatru Continuo z Czech.

Festiwalowe wydarzenia wracają jutro. O 19:00 przy Sejneńskiej 18 będzie można zobaczyć spektakl “Stacja” Towarzystwa “Alpi” z Białegostoku. Twórcami „Stacji” są członkowie Klubu Integracyjnego Alpi dla dorosłych osób niepełnosprawnych intelektualnie, którzy pracują od 2010 roku pod okiem profesjonalnych instruktorów teatralnych: Karola Smacznego oraz Pauliny Karczewskiej (obecnie aktorów Teatru Wierszalin w Białymstoku). Motorem rozwoju akcji spektaklu jest spotkanie zupełnie obcych sobie ludzi na stacji kolejowej. Jest to zderzenie osobowości, marzeń, planów oraz pasji.

Dzień później, w sobotę 13 sierpnia o 20:00 w sali teatralnej przy Sejneńskiej 18, czterech aktorów, a jednocześnie członków Stowarzyszenia „Nie Po Drodze”, wyruszy w swoją własną podróż – „Męską podróż na południe”. W artystycznym działaniu twórcy będą starali się przełamać stereotypy i dotrzeć do sensu bycia mężczyzną.

– W naszym mniemaniu dzisiejsi mężczyźni „amputowali” sobie wiele swoich ważnych cech – mówią twórcy performensu. – W naszej drodze na południe próbujemy odzyskać choć część z nich, aby zyskać to, co zapomniane i zakazane. To droga w której na powrót uczymy się płakać i śmiać, uczymy jak przestać udawać, by być sobą, by być naprawdę mężczyzną, a nie jego karykaturą.

Tegoroczne „południowe” Teatr-Akcje zakończą się w poniedziałek 15 sierpnia dwoma teatralnymi propozycjami naszych sąsiadów – twórców ze Słowacji i Czech.
Najpierw o 19:00 przy Sejneńskiej 18:00 wystąpi słowacki teatr lalek Dezolutky ze spektaklem “Desperandula”. Ten pikantny horror-show jest propozycją tylko dla dorosłych. Spektakl powstał na podstawie tekstu czeskiego dramaturga Huberta Krecho, to trzymająca w napięciu intryga, która zakończy się happy endem i pouczającym morałem. W Bratysławie spektakl wystawiany był w nocnym klubie! Dezolutky za pomocą teatru lalek podejmuje tematy, które atakują i jednocześnie bawią widza. Zespół czerpie inspirację nie tylko z klasycznych tekstów dramaturgicznych, ale również z kultury masowej – z komiksów, horrorów, filmów akcji, thrillerów, tandetnej literatury, ale też z musicali i muzyki punkowej.

"Phantomysteria"
Finałowym wydarzeniem festiwalu będzie natomiast genialne widowisko “Phantomysteria” Teatru Novogo Fronta z Czech. W ten sposób Teatr-Akcje powrócą do swoich korzeni, a wierni widzowie odnajdą dobrze znaną sobie stylistykę plenerowego teatru alternatywnego na najwyższym światowym poziomie. Spektakl, który rozpocznie się o 21:30 w suwalskim Parku Konstytucji jest apokaliptyczną wizją przyszłości ludzkości, poetyką zbliżoną do literackiego gatunku science-fiction. Z powodu wynalazku, który miał uszczęśliwić ludzkość, planetę ziemię spotyka katastrofa, szaleje śmierć, zniszczenie i chaos. Jednak jest garstka ludzi, której udaje się przeżyć. Ludzie ci pozbawieni są pamięci, a ich życie przypomina przebywanie w raju. Teraz mają szansę na to, by zacząć wszystko na nowo. Spektakl był wielokrotnie nagradzany, zdobył m.in. Grand Prix na Edinburgh Fringe Festiwal – najbardziej prestiżowym festiwalu teatru niezależnego w Europie. Przeznaczony jest dla widzów dorosłych.

Wstęp na wydarzenia festiwalowe jest wolny, a program można znaleźć na stronie festiwalu.Komentarze zablokowane

Top